Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ........................Morali .......................

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: ........................Morali .......................   Tue Mar 25, 2008 3:18 pm

Morali

--------------------------------------------------------------------------------

Nė ēdo bestytni tė menēurit shkojnė pas budallenjve.
Bekoni

Bestytnia ėshtė poezia e jetės.
Gėte

Nuk ka bestytni, qė nuk ka lindur nga ndonjė nevojė.
A.Grafi

Mė trim e mė i fortė ėshtė ai qė lufton kundėr padrejtėsisė, sesa ai qė bėn padrejtėsinė.
Barleti

Drejtėsia ėshtė e vėrteta nė aksion.
Zkuberti

Lehtė ėshtė tė jesh i mirė, vėshtirė ėshtė tė jesh i drejtė.
Hygo

Ku ka gjyqe, ka edhe padrejtėsi.
Gorki

E drejta s'mund tė jetė kurrė e tė dy palėve, ajo i pėrket vetėm njėrės.
Eskili

Sulmuesi nuk ėshtė gjithmonė fajtor, kurse viktima nuk ėshtė gjithmonė e pafajshme.
Shulci

Kur diskutoj me veten time ēdoherė kam tė drejtė.
Hasheku

Tė mos ishin njerėzit e kėqinj, nuk do tė ishin gjykatėsit e mirė.
Dikensi

Asgjė nuk ėshtė mė banale se padrejtėsia dhe vuajtja.
Cankari

Nuk mund tė jesh i drejtė nėse nuk je i njerėzishėm.
Vonenargu

Kush bėn keq ėshtė mė fatkeq se ai qė e pėson.
Demokriti

Nėse diēka ėshtė e drejtė, do kryer pa marrė parasysh arsyet e shumta pėr tė hequr dorė nga kryerja e saj.
M.Kyri

Dashuria dhe urrejtja ia ndryshojnė fytyrėn drejtėsisė.
Paskali

Sharjet janė argument pėr ata qė nuk kanė tė drejtė.
Ruso

Asgjė nuk e lind mė shumė dyshimin se kur dimė pėr njė gjė pak.
Bekoni

Dyshimi ėshtė mjegull qė i mbulon shpesh pamjet e bukura.
Ditrih

Dyshimi ėshtė ēlodhja e intelektit.
Montenji

Edukimi mė i mirė dhe mė i dobishėm ėshtė ai qė i japim vetvetes.
Montenji

As edukimi mė i mirė nė botė nuk tė mbron nga pasionet e kėqija.
Zhidi

Me edukatėn e vet njeriu mund tė ngrihet apo tė poshtėrohet.
Uatsjajana

Njeriu ėshtė krijesa mė e shkėlqyeshme, prandaj edhe edukata duhet ta formojė nė tėrėsinė e qenies sė tij, ta pėrgatisė pėr jetėn e pėrditshme, tė pėrhershme.
Komenski

Ēdo njeri i paedukuar ėshtė karrikaturė e vetvetes.
Shlegeli

Kur prindėrit janė tė edukuar mirė atėhere edhe fėmijėt mund tė lindin tė edukuar.
Gėte

Edukimi i zhvillon aftėsitė, por nuk i krijon ato.
Volteri

Njeriu i paedukuar njihet nė ēastin kur e nderojnė, ndėrsa i edukuari atėhere kur nuk nderohet.
Montenji

As armiku mė i madh nuk mund tė sjellė mė shumė dėm se edukata, e cila gjithė jetėn merret si foshnjė.
Aristoteli

Dy tė parėt deputetė tė popullit janė nėnlokja dhe mėsuesi.
Hygo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
........................Morali .......................
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: