Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ipko net - kyqja ,problemet e mundshme etj

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: Ipko net - kyqja ,problemet e mundshme etj   Tue Mar 25, 2008 4:14 am

Ipko net - kyqja ,problemet e mundshme etj

Marr nga faqja zyrtare e ipko netit

Disa qytete ne Kosovė e kan shperndar rrjetin e ipkonet-it,Sistemi eshte me modem kabllovik,dhe per shumicen modemi ka edhe probleme te mundshme.QE disa skjarime nese kemi probleme me rrjetin e ipkonetit.

Modemi kabllovik
Modemi nuk e regjistron lidhjen me kartelėn “Ethernet”
Duhet ta vėrtetoni nėse kompjuteri juaj pėrmban kartelėn Ethernet 10/100BaseT dhe nėse ajo ėshtė e instaluar. Po e instaluat atė vetė, duhet t’i pėrmbaheni me kujdes mėnyrės sė instalimit. Kontrolloni statusin e dritave tė pėrparme dhe shikoni fotografinė vijuese e cila ju tregon se si duket modemi kur ėshtė nė funksion:

1. Power - Indikator qė tregon se modemi ėshtė i lidhur nė rrymė.
2. Receive - Ndizet dhe fiket pėr tė treguar pranimin e informative nga rrjeti kabllovik.
3. Send - Ndizet dhe fiket pėr tė treguar dėrgimin e informative nė rrjetin kabllovik.

4. Cable – Indikator qė tregon se modemi ėshtė regjistruar nė rrjetin kabllovik dhe ėshtė funksional. Nėse indikatori ndizet dhe fiket, ai tregon njėrėn prej gjendjeve qė vijojnė:

Modemi ėshtė duke u ristartuar
Modemi ėshtė duke skenuar rrjetin pėr gjetur sinjalin.
Modemi ėshtė ē’regjistruar dhe tenton tė regjistrohet sėrish

5. PC - Indikator qė tregon se kompjuteri dhe modemi kanė lidhje fizike. Nėse ndizet dhe fiket, tregon qė kompjuteri i juaj po i pranon dhe po i dėrgon informata modemit kabllovik.


1. 12VDC – Porti pėr lidhjen e rrymės nė modem. Mund tė lidhet vetėm adapteri i cili ka ardhė bashkė me modemin kabllovik.
2. RST – Pėrdoret vetem nė rast tė mirėmbajtjes nga Ipko Net-i
3. ETHERNET – RJ-45 porti nė tė cilin lidhet kartela e rrjetit tė kompjuterit tuaj.
4. Cable – Lidhet kablloja qė pėrcjell sinjalin nga rrjeti kabllovik nė modemin tuaj.
Nėse keni probleme me lidhje nė Internet, ndiqni hapat e mėposhtėm pėr tė identifikuar problemin:

Nėse indikatori Power nuk jep shenjė, kontrollojeni a ėshtė modemi i lidhur nė rrymė.
Nėse indikatori PC nuk jep shenjė, kontrollojeni kompjuterin nėse ėshtė i lidhur me modem.
Nėse indikatori Cable ėshtė duke u ndezur dhe fikur pa ndėrprerė, kontrollojeni kabllon qė mundėson lidhjen e modemit nė rrjetin kabllovik (kablloja qė duket si ajo e antenės televizive).

Nėse tė gjithė indikatorėt e lartėpėrmendur janė nė gjendje tė rregullt, duke dhėnė shenjė sipas fotografive me lartė, kontaktoni departmentin e ndihmės teknike .

Verejtjet,mendimet e mia "int3r"
Shpesh qasja ne rrjet asht e pamundur ,per tu kyqyr ,
-disa e perdorin metoden ē'kyqjes se modemit nga rryma rreth 3 minuta
-disa klikojn ne redial shumėher pa nderprerė.


Nese keni probleme diskutoni ketu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Ipko net - kyqja ,problemet e mundshme etj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Per rreth Kompjuterit :: E-books & Tutoriale-
Kėrce tek: