Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si tė hapim njė RADIO online !!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: Si tė hapim njė RADIO online !!   Wed Mar 26, 2008 2:28 am

Si tė hapim njė RADIO online !!

Si Tė krijojm Njė Radio Online

--------------------------------------------------------------------------------

1. Duhet te keni te instaluar Windows XP professional
2. Duhet te keni lidhje interneti 24 ore (broadband per mbi 100 degjues)
3. IIS Services te instaluar - nese nuk dini se si instalohet IIS Services ja nje sqarim:
Shkoni ne Start -> kliko Control Panel -> pastaj Add/Remove Programs -> ne fund Add/Remove Windows Components.
Pastaj shkoni ku shkruan "Internet Information Services" dhe klikoni "details" dhe zgjedhni "world wide web service" dhe kliko OK dhe prit te instalohet (duhet te keni cd-ne e Windows XP Professional te vendosur ne cd-room)
4. Duhet te keni IP statike
5. Duhet te keni te instaluar Winamp-in

shkojme te shkarkojme "Shoutcast Server" ne:
pasi te mbaroj shkarkimi e hapim dhe e instalojme.

pastaj shkojme e shkarkojme "Shoutcast DJ DSP" ne:
pasi te mbaroj shkarkimi e hapim dhe e instalojme.

Shkojme te konfigurojme Shoutcast Serverin: kliko My Computer -> pastaj C: -> me vone Program Files -> kerko Shoutcast > dhe ne fund sc_serv.ini
sc_serv.ini e hapim me wordpad

hapet nje tekst:
e gjejme ku shkruan maxuser=32
numrin 32 e ndryshojm e bejme 100

pastaj e gjejme ku shkruan password=changeme
changeme e ndryshojme dhe beni si te doni por nuk duhet ta haroni se do na duhet me vone.

pastaj e gjejme ku shkruan portbase=8000
8000 duhet ndryshuar ne 8015

e bejme "Save" dhe i mbyllim te gjitha dritaret.

tani shkojme ne: Start -> Programs -> Shoutcast Dnas -> Shoutcast Dnas (console) dhe e leme te hapur.

Shkojme tek winamp-i klikojme me anen e djathte diku lart
shkojme tek options -> preferences dhe hapet nje dritare pastaj shkojme tek: Dsp/Effect -> Nullsoft Shoutcast Source dsp v1.8.2b [dsp_sc.dll]

hapet nje dritare tjeter ku shkruan "Shoutcast Source"

shkojme tek "output":
poshte shkruan "address" dhe shkruani IP statike tuajen
tek "port" shkruani 8015
tek "password" shkruani passwordin e njejte qe e ndryshuam pak me pare
tek "encoder" zgjidhni 1
tek "reconnection timeout" shkruani 0
pastaj shkojme ne "yellowpages" dhe shkruajm sipas deshires.

shkojme tek butoni tjeter "encoder":
tek "encoder type" zgjedhim mp3 encoder
tek "encoder settings" zgjedhim 24kbps, 22.050khz, mono

shkojme tek butoni tjeter input:
ketu zgjedhim nese duam te leshojme muzike nga soundcard-i apo winampi

shkojme perseri tek "output" butoni dhe e bejme "connect"
mos harroni IP tuaj dhe passowrdin.

dhe urraa e hapet nje radio online

per ta vertetuar se a punon hapim Internet Explorerin dhe shkruani IP statike tuaj dhe porten [pershembull (65.168.255.21:8014),(65.168.255.21:8014/listen) Apo (65.168.255.21:8014/listen.pls)].
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Si tė hapim njė RADIO online !!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» (goodwill online)R/C Plane Plans & Cox Cadet Remote Control
» Free Old time radio Shows
» [Ref] Wargames Painting and Modelling: Online Hobby Magazine
» Free Online Quilting Magazine
» Big Harbor Freight ONLINE coupon?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Per rreth Kompjuterit :: E-books & Tutoriale-
Kėrce tek: