Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pjesa III e Fjalorit Informatik

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: Pjesa III e Fjalorit Informatik   Wed Mar 26, 2008 4:49 pm

ISBN / Shqip: ISBN // Shkrutes? p?r "International Standard Book Number". ISBN ?sht? num?r identifikues unik p?r libra dhe ?sht? menduar t? p?rdoret komercialisht. ISBN ?sht? krijuar n? Britanin? e Madhe m? 1966 nga sht?pit? botuese,... .

ISDN / Shqip: ISDN // Integrated Services Digital Network - quhet nj? lloj i ve?ant? i rrjetit t? qarkut telefonik i krijuar p?r t? mund?suar transmisionin digjital t? z?rit dhe t? dh?nave n?p?rmes telave t? bakrit, duke mund?suar k?shtu kualitet m? t? lart? dhe sh... .

ISO / Shqip: ISO // International Organization for Standardization - Organizat? internacionale p?r standardizime n? shum? aspekte e themeluar n? vitin 1946 dhe p?rfshin m? se 100 shtete. Kjo organizat? ka p?r q?llim v?nien e standardeve internacionale.... .

ISS / Shqip: ISS // (I) Stacioni Nd?rkomb?tar? Hap?sinor? (SNH) ?sht? projekti m? i madh dhe m? i nd?rlikuar shkencor? n? histori. Projekti ?sht? i udh?hequr nga SHBA me 16 shtete tjera pjes?tare: Kanada, Japonia, Rusia dhe an?taret e EU.... .

J

JPEG / Shqip: JPEG // JPEG ?sht? fjal? p?r skedat e prodhuara me standardin JPEG. Me krijimin e sked?s JPEG caktohet cil?sia e fotos, zakonisht n? shkall? prej 1 deri m? 10. JPEG (Joing Photographic Experts Group) ?sht? standard i ISO / IEC grupit t? ekspert?ve q? zhvil... .

JPL / Shqip: JPL // JPL ?sht? shkurtes? p?r Jet Propulsion Laboratory. JPL ?sht? themeluar n? 1936 n? California Institute of Technology n? Pasadena, California / SHBA. Roli i JPL n? fillim ishte hulumtimi i raketave. JPL ?sht? e njohur p?r numrin e madh t? misioneve hap?... .

JSP / Shqip: JSP // Java Server Page ?sht? teknologji p?r krijimin dinamik t? p?rmbajtj?s s? nj? faqeje t? internetit. JSP p?rdor? servlet, programe t? vogla q? ekzekutohen n? server. .
__________________
K

KB / Shqip: KB // KB ?sht? shkurtes? p?r KiloByte. Nj? KB i ka 1,024 bajta. .

KDC / Shqip: QD? // KDC ?sht? shkurtes? p?r Key Distribution Center ose Qendra p?r Distribuim t? ?elsave. KDC ?sht? paket i p?rb?r? nga proceset, formulat, kodimi dhe dekodimi i p?rdorur n? sisteme enkriptuese p?r t? siguruar shk?mbimin e sigurt? t? ?elsave kriptues.... .

KDE / Shqip: Vegla KDE // KDE ?sht? mjedis i pun?s, apo "desktop environment", i cili punon p?r makina t? tipit Unix. KDE projekti ?sht? themeluar n? Tetor 1996 me verzionin 1.0 t? liruar me 12 Korrik 1998. .

kernel / Shqip: kernel // B?rthama apo thelbi i Sistemit Operativ (SO). Kjo ?sht? pjesa e Sistemit Operativ q? ngarkohet s? pari dhe q?ndron n? memorie. Pasi q? ?sht? banor (resident) n? memorie, ?sht? e r?nd?sishme q? Kerneli t? jet? i vog?l dhe ofron sh?rbimet baz? t? nevoj... .

km / Shqip: km // Nj?sia metrike p?r kilomet?r. Nj? kilomet?r ?sht? 1000 metra ose 0.621371 mila. .

L

LAN Shqip: LAN // Local Area Network ?sht? nj? grup i makinave t? lidhura n? t? njejtin medium t? komunikimit q? ndajn? resurset e rrjetit dhe q? gjinden n? hap?sir? t? vog?l. LAN teknologjit? jan? Ethernet, Token Ring dhe FDDI.... .

laptop / Shqip: laptop // Laptop ?sht? kompjuter q? gjithashtu quhet fletore sepse mund t? bartet leht?. Laptop-i mund t? punoj me bateria dhe t? transportohet leht?. .

LED / Shqip: LED // LED ?sht? shkurtes? p?r Light Emitting Diode. P?rb?h?t nga p-n lidhja e cila emiton drit?. Gjer?sia valore e drit?s varet nga materiali nd?rtues i diod?s. .

LHC / Shqip: PMH // LHC ?sht? shkurtes? p?r Large Hadron Collider apo P?rplas?si i Madh i Hadroneve. LHC ?sht? instrument fizik i p?rmasave t? m?dha. LHC p?rb?h?t nga tunelet n?ntok?sore dhe LHC shpejt?suesin. Diametri i tuneleve ?sht? disa km.... .

Linux / Shqip: Linux // Linux ?sht? zbatim i hapur (open source) dhe falas i UNIX i filluar nga Linux Torvalds, student nga Helsinki / Finlanda. Linux quhet kernel-i i sistemit operativ GNU / Linux dhe punon n? shum? arkitektura si Intel,... .

LiveCD / Shqip: LiveCD // LiveCD ?sht? CD nis?se (Ang: bootable) e cila p?rmban nj? sistem operativ, s? bashku me softuer tjet?r. Sistemi operativ mund t? ekzekutohet nga CD-ja, pa instalim n? hard disk. Sistemi, apo kompjuteri,... .


__________________

M

machine language / Shqip: gjuha makinore // ?do mikroprocesor? duhet q? t? i kuptoj instrukcionet q? i jipen nga programeri. P?r t? arritur k?t? kompajlleri dhe interpreteri (p?rkthyesi) ekzistojn?. Gjuha e makin?s ?sht? krejt n? numra binar?, dhe t? gjitha instrukcionet n? gjuh?n e makin?s mund... .
__________________
m
macro / Shqip: makro // P?rdorimi fillestar i fjal?s makro ishte n? gjuh?n assembler q? n?nkupton p?rhapjen e nj? instrukcioni gjuh?sor n? m? shum? instrukcione. Kjo ishte e dobishme kur nj? instrukcion duhej t? p?rs?ritej disa her?.... .

magnitude / Shqip: magnitud? // (I) Matja e sasis? s? drit?s t? pranuar nga objekti qiellor?. Objeket me magnitud? t? vog?l jan? m? t? ndritsh?m, k?to objekte quhet objekte t? magnitud?s s? par?. Dallimi mes magnitudave ?sht? prej faktorit 2.... .

MB / Shqip: MB // MB ?sht? shkurtes? p?r MegaByte. Nj? MB ?sht? 1,048,576 bajta ose 1024 KB. MB ?sht? nj?si p?r matjen e kapacitetit memorik t? kompjuterit. Me q?llim thjeshtimi MB zakonisht paraqitet si 1,000,000 bajta.... .

memory / Shqip: Memoria ose Kujtesa // Kompjuteri p?rdor? memorie si RAM p?r t? mbajtur informatat dhe udh?zimet, t? nevojshme p?r t? kryer detyrat e caktuara. N? k?t? m?nyr?, CPU-s? (Central Processing Unit) i mund?sohet hyrje m? e lehte dhe e shpejte n? informatat dhe udh?zimet e ruajtu... .

meter / Shqip: metri // Metri, nj?sia m, ?sht? baza e sistemit metrik. N? fillim metri ?sht? definuar si 1 / 10,000,000 e distanc?s prej ekuatorit deri tek polet e Tok?s por sot metri ?sht? i definuar si distanca mes dy vijave n? nj? shkop q? mbahet n? Serves / Franc? af?r Pari... .

micron / Shqip: mikron // Mikron ?sht? emri p?r mikromet?r apo ?m 10-6 m. .

MIT / Shqip: MIT // (I) Shkurtes? p?r Massachusetts Institute of Technology n? Cambridge, Massachusetts / SHBA. Institut i njohur teknologjik ku jan? b?r? hapat e par? n? kompjuterik?. MIT ?sht? themeluar n? 1865 nga Gjeologu William Barton Rogers.... .

MMC / Shqip: MMC // (I) MMC ?sht? shkurtes? p?r MultiMediaCard. Ky format p?r memorie ?sht? i hapur dhe zakonisht p?rdoret n? telefona dhe MP3 lexues. MMC vjen me kapacitete t? ndryshme. Madh?sia e MMC ?sht? sa nj? pull? postale.... .

mod / Shqip: mod // (I) Ndryshime harduerike n? kompjuter, konsol?, makin? apo pajisje t? ndryshme elektronike. Mod-et e zakonsh?m jan? dritat n? sht?pizat e kompjuterave apo sistemet e shtuara p?r ftohje. // (II)N? terminologjin? e lojrave kompjuterike mod jan? ndrysh... . /b>

modem / Shqip: modem // Shkurtes? p?r MOdulator-DEModulator. Modemi ?sht? pajisje harduerike q? i mund?son kompjuterit t? transmeton informata p?rmes lidhjes analoge telefonike. Modemi b?n sh?ndrimin e sinjaleve digjitale n? ato analoge p?r t'i transferuar ato n?p?r medium,... .

MODS / Shqip: MODS // (I) Shkurt p?r Metadata Object Description Schema e zhvilluar nga Library of Congress n? SHBA. Kjo XML skem? bibliografike p?rdoret p?r shum? gj?ra e sidomos p?r nevoja t? bibliotekave. // (II) Shkurt p?r Multiplexed Optical Data Storage.... .
MOLA / Shqip: MOLA // MOLA ?sht? shkurtes? p?r instrumentin Mars Orbiter Laser Altimeter. MOLA ?sht? e vendosur n? orbituesin Mars Global Surveyor (MGS) t? NASA. Instrumenti transmeton pulse t? laserit infrakuq n? drejtim t? Marsit n? frekuencen prej 10 Hz.... . Mozilla / Shqip: Mozilla // Emri origjinal i shfletuesit t? Netscape. Emri Mozilla p?rb?het nga Mosaic dhe Godzilla. Disa mendojn? q? kjo n?nkupton vrasje e Mosaic (sepes Godzilla ?sht? bish? q? vret) q? n? at? koh? ishte shfletuesi num?r nj?.... .

MySQL / Shqip: MySQL // MySQL ?sht? nj? lloj i baz?s s? sh?nimeve Structured Query Language, apo SQL. Kjo baz? e sh?nimeve si shumica e ka gjuh?n e vet? me t? cil?n p?rdoruesi komunikon p?r t'i thirrur t? dh?nat, apo p?r t? i ruajtur ato.... .

N

NAK / Shqip: KNP // NAK ?sht? shkurtes p?r Negative Acknowledgement Code, Kodi Negativ i Pranimit, q? ?sht? karakter kontrolle q? i tregon d?rguesit q? porosia ?sht? pranuar nga pranuesi me gabime ose q? ?sht? koruptuar gjat? transmetimit....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Pjesa III e Fjalorit Informatik
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Per rreth Kompjuterit :: E-books & Tutoriale-
Kėrce tek: