Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Te kesh apo te jesh

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: Te kesh apo te jesh   Thu Mar 27, 2008 10:52 am

Te kesh apo te jesh

--------------------------------------------------------------------------------

Zoterimi dhe qenia jane 2 menyra themelore te ekzistences se njeriut...Mbizotrimi i njeres prej te cilave percakton dallimet me karakter individual te njerezve dhe tipet e karakterit social...
Kur perdoret fjale ``qenie`` shpesh kuptojme nje menyre te tille te ekzistences ne te cilen njeriu & nuk ka asgje & nuk deshiron ndonje gje ,por qe eshte i lumtur ti perdori ne menyre produktive aftesite e tij duke u gjetur ne unitet me te gjithe boten...
Kurse me fjalen ``zotrime `` kuptojme kur qenia jote,emri jot ``njeri`` varet nga ajo qe ti zotron,nga ajo qe ke dhe jo nga ajo qe je....
Erich Fromm mendonte se thelbi i qenies konsiston pikerisht ne zoterimin qe njeriu nuk eshte asgje nqs ai nuk ka agje...
Majster Ekhart thoshte se`` njerezit duhet te mendojne jo per ate se cfare duhet te bejne se sa per ate se cilet jane ne thelb.Te mos zoterosh asgje & ta besh qenien tende te hapur dhe ``te permbushur`` te mos lejosh ``unin`` te ngrihet ne rrugen e tij eshte kusht i perfitimit te pasurise shpirterore & i fuqise shpirterore``
Ndersa Karl Maksi besonte teorine ``Se sa me e pavlere te jete qenia jote ,aq m epak e shfaq ti jeten tende ,sa me e madhe te jete pasuria jote aq me e tjetersuar eshte jeta jote...``
Buda thoshte se ``Per te arritur shkallen me te larte te zhvillimit njerzor nuk duhet te zotrojme pasuri``
Dh e perfundojme me ekuacionin e famshem Frojdjan
PARA=FEKALE.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Te kesh apo te jesh
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: