Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 -------Pėrsosmėria-------

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: -------Pėrsosmėria-------   Thu Mar 27, 2008 10:55 am

Pėrsosmėria

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrsosmėria apo e pėrkryera ėshtė gjėndja e tė qėnurit i pėrsosur nė ēdo pikėpamje, pa gabime apo tė meta. Ky emėrtim pėrdoret sot pėr tė pėrshkruar njė fushė tė gjerė konceptesh tė ndryshėm. Historikisht kėto koncepte janė pėrvetėsuar nga shumė disiplina, veēanėrisht nga matematika, fizika, kimia, etika, estetika, ontologjia dhe teologjia.

Histori
Pėrkufizimi mė i lashtė i "pėrsosmėrisė", mjaft i saktė dhe kthjellues i paqartėsive tė konceptit, ėshtė bėrė nga Aristoteli. Nė librin e tij "Delta e metafizikės", ai vėren tre kuptime tė emėrtimit, apo mė mirė tre hije tė njė kuptimi, por sidoqoftė tre koncepte tė ndryshme.
E pėrsosur ėshtė:

1. ēka ėshtė e plotė - ēka pėrmban tė gjitha pjesėt e nevojshme (e kėrkuara);
2. ēka ėshtė aq e mirė saqė asgjė e ngjashme (e njėjtė) nuk mund tė jetė mė e mirė (se ajo);
3. ēka ka arritur qėllimin e saj (tij).

Koncepti i parė ėshtė pėrmbledhur shumė mirė me tė dytin. Mes dy tė parėve dhe tė tretit, megjithatė, lind njė dualitet nė koncept. Ky dualitet (dyzim) ėshtė shprehur nga Tomas Akuini, nė Summa Theologiae, ku ai shquan njė pėrsosmėri tė dyfishtė: kur njė send (gjė) ėshtė i pėrsosur nė vetvete - siē ai thotė, nė thelbin e vet; dhe kur ai i shėrben (pėrmbush) pėrsosmėrisht qėllimit tė tij.

Thėnie
* "Jini pra tė pėrsosur, ashtu siē Ati juaj nė qiell ėshtė i pėrsosur". Bibla
* "Kjo ėshtė pėrsosmėria e vėrtetė e njeriut, tė zbulojė papėrsosmėrinė e tij". Shėn Agostini
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
-------Pėrsosmėria-------
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: