Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ---------vėrteta ---------

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: ---------vėrteta ---------   Thu Mar 27, 2008 10:56 am

vėrteta

--------------------------------------------------------------------------------

E vėrteta pėrkufizohet pėrgjithsisht si pėrputhja e ēėshtjeve me faktet dhe realitetin. E vėrteta ėshtė njė besim i njeriut, qė bazohet mbi faktet empirike (e vėrejtura), fetare ose shkencore.

Ndėrsa feja beson tė njohė dhe shprehė tė vėrtetėn, filozofia shtron pyetjen nėse kjo ėshtė e mundėshme. Filozofia studion tė vėrtetėn, metafizika merret me natyrėn e sė vėrtetės, arsyeja merret me ruajtjen e saj, ndėrsa epistimologjia merret me njohjen e sė vėrtetės. Skepticizmi dhe agnosticizmi janė kundėrshtarėt e sė vėrtetės.

Ka shumė pohime tė ndryshme rreth ēėshtjes se ēfarė pėrbėn tė vėrtetėn, si pėrkufizohet dhe njihet ajo, ēfarė roli luan dituria e fituar dhe e zbuluar, dhe nėse e vėrteta ėshtė e kushtėzuar, pėrkatėse, qėllimore, apo tėrėsore.

Ana e kundėrt e sė vėrtetės ėshtė gėnjeshtra apo e rrema , e cila pėrcaktohet si thėnia me qėllim e tė pavėrtetės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
---------vėrteta ---------
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: