Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 --------Dashuria--------

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: --------Dashuria--------   Thu Mar 27, 2008 10:58 am

Dashuria

--------------------------------------------------------------------------------

Dashuria ėshtė njė ndjenjė e fuqishme dhe e jashtėzakonshme pėr njė njeri, njė vend ose diēka. Ajo bazohet tek afria, dobia (nė kuptimin anėsor), dhe/ose mbi dėshirėn dhe tėrheqjen erotike. Dashuria mund tė kuptohet edhe si njė pėrkujdesje ose vlerėsim i thellė. Dashuria mendohet zakonisht e pamundshme tė pėrkufizohet.

Pėr kėtė arsye, dashuria ėshtė ēėshtje debatesh. Disa madje e mohojne qėnėsinė e saj. Tė tjerė e quajnė atė njė abstraksion tė shpikur, nganjėherė duke e datuar "shpikje" e Evropės oborrtare gjatė ose pas mesjetės.
Tabela e pėrmbajtjeve


Dashuria nė fé
Fe tė ndryshme kanė tė pėrbashket faktin e shoqerimit te ndjenjes se dashurise me njė kuptim te pėrtejmė kah e mbinatyrshmja.

Krishterim
Ne krishterim dashuria e Perendise ėshtė dashamiresia e Zotit pėr krijesat tokėsore. Sipas Letrės sė parė tė Gjonit (4,16), Perėndia vetė ėshtė Dashuri.

Pėr te krishteret ēdo veprim i Perėndisė (krijimi, shpėtimi pas mėkatit zanafillor, pėrkujdesja pėr krijesat e tij), ėshtė kryer nga dashuria. Shen Pali, ne Letraen e efesianeve(2,4-5) pohon se Perendia "pėr dashurine e madhe, me te cilen na ka dashur, na ka bere te ringjallemi ne Krishtin". Ngjarja kryesore e Krishterimit, vdekja dhe ringjallja e Jezusit ėshtė pikerisht deshmia e dashurise se Perendise.

Te krishteret besojne qe dashuria pėr Perendine dhe ajo pėr te afermin janė nga dy pikat me te rendesishme ne jete, dhe qe i japin kuptim (dy urdheresat qe plotesojne te tjerat) dhe nga te cilat rrjedh ēdo norme tjeter morale. Kjo ėshtė shkruar ne Ungjillin e Markut 12,28-34. Shėn Agostini e ka permbledhur kete ne shprehjen "Duaje Perendine dhe bej cfare te duash". Dashuria pėr Perendine do te thote pėr te krishterin bindjen ne deshiren e tij ne kendveshtrimin e nje te mire te eperme: paqen dhe miqesine me Perendine dhe me njerezit.

Shume teologe te krishtere besojne qe dashuria e njerzve pėr krijesat e tjera (dhe pėr Perendine vete) rrjedh drejperdrejt nga ajo e Perendise.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
--------Dashuria--------
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: