Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ----------------Agjėrimi----------------

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: ----------------Agjėrimi----------------   Thu Mar 27, 2008 2:07 pm

Agjėrimi

------------------------ cheers ----------------------------------------

Agjėrimi ( geg. ninimi, njinimi) ėshtė mospranimi me dėshirė i disa ose i gjithė ushqimit ose i pirjes sė lėngjeve pėr njė kohė tė caktuar, pėr arsye shėndetsore (mjeksore), shpirtėrore (fetare) dhe politike (p.sh. grevat), ose pėr arsye tė mungesės sė ushqimit pėr shkaqe shoqėrore - ekonomike.

Agjėrimi pėr arsye fetare dhe shpirtėrore ka qenė pjesė e trashėgimisė njerzore qė nga parahistoria. Pėrmendet nė Bibėl, si nė Besėlidhjen e Vjetėr, ashtu edhe nė Besėlidhjen e Re, nė Mahabharata, nė Upanishad dhe nė Kuran.

Agjėrimi mjeksor mund tė jetė njė rrugėzgjidhje pėr ēhelmimin (detoksifikimin) e organizmit.

Nė pėrgjithėsi agjėrimi mund tė shėrbejė:

* nė ushtrimin fetar (shiko Kreshmja, Ramazani),
* nė fitimin e harmonisė shpirtėrore dhe pėrvujtnisė,
* pėr njė pėrmirėsim tė rrokjes shqisore dhe vėmendjes,
* pėr njė forcim tė dashjes dhe pėrgatitjes pėr grishje tė veēanta,
* nė mbajtjen zi pėr njė vdekje ose humbje tė veēantė,
* pėr njė rritje nė kontrollin mendor dhe shoqėror pėrkatėsisht fuqisė (shiko p.sh. Mahatma Gandi),
* dhe (me njė mėnyrė tė posaēme) madje humbjen e peshės, pėrkatėsisht, kontrollin e peshės trupore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
----------------Agjėrimi----------------
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: