Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ----------Parimi----------

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: ----------Parimi----------   Thu Mar 27, 2008 2:11 pm

Parimi

----------- cheers -----------------------------------------------------------

Parimi ėshtė njė pėrgjithėsim themelor qė ėshtė i pranuar si i vėrtetė dhe mund tė pėrdoret si bazė pėr arsyetimin ose sjelljen njerėzore. Parimi merr kuptime tė ndryshme, sipas pėrdorimit tė emėrtimit:

* njė rregull ose normė kryesisht e mirėsjelljes
* njė e vėrtetė ose ligj themelor ose hamendėsim
* rregull apo ligj qė lidhet me njė dukuri natyrore ose e punimit tė njė sistemi tė ndėrlikuar
* rregull e sjelljes vetjake
* njė sqarim i arsyeve themelore (kryesisht njė shpjegim i punimit tė disa aparateve nė shprehjet e ligjeve tė natyrės.

Parimi ėshtė nje rregull themelor i mirė pėrcaktuar i ligjit. Njė e vėrtetė themelore ose mėsim (doktrinė) i padiskutueshėm, njė pohim i dhėnė ligjor qė ėshtė i qartė dhe s“ka nevojė tė dėshmohet (miratohet). Njė princip ushqen themelin pėr zhvillimin e rregullave dhe ligjeve tė tjera.

Shkurtimisht, parimi ėshtė njė rregull (normė) nė vendosjen se si tė sillemi.


Thėnie
* "Suksesi ėshtė aftėsia e ngritjes mbi parimet". Gerald Barzan
* "Ti nuk mundesh tė jetosh parimet qė nuk mund t“i kuptosh". Albert Camus
* "Nė qėndėr tė paqes ėshtė parimi i dashurisė". Martin Luther King Jr (1929-1968)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
----------Parimi----------
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: