Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ----Ndėrgjegjja----

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: ----Ndėrgjegjja----   Thu Mar 27, 2008 2:12 pm

Ndėrgjegjja

--------------------- cheers -------------------------------------------------------

Ndėrgjegjja, sipas psikologjisė tradicionale, ėshtė njė funksion i aftėsisė njerzore pėr tė pėrvetėsuar diturinė. Ndėrgjegjja ėshtė dhuntia e vetėgjykimit, ndjenjės sė pendimit dhe e keqardhjes kur ne bėjmė gjėra qė janė kundėr normave tona morale. Ndjenja tė tilla nuk arrihen nga mendja, megjithėse ato mund tė shkaktojnė qė ne tė "shqyrtojme ndėrgjegjen tonė" dhe t“i rishikojmė kėto norma morale, ose ndoshta tė arrijmė tė shmangim pėrsėritjet e sjelljeve .

Metaforat e zakonshme qė pėrdorim nė lidhje me ndėrgjegjen janė: "zėri i ndėrgjegjes", "zėri i brendshėm", "brejtja e ndėrgjegjes", "ndėrgjegje e pastėr" etj.

Shumė njerėz mendojnė qė ndėrgjegja ėshtė njė shkallė e veēantė e vetėdijes njerzore, qė na shtyn, madje na detyron, nga shkaqe etike dhe morale tė kryejmė ose jo veprime tė caktuara. Vendimet qė marrim mund tė na duken si tė pashmangshme ose tė vetėdijshme, pra nė dijeninė e pritėshme dhe tė mendueshme tė pasojave (pėrgjegjėsisė).

Shkencėtaret e sotėm tė fushės sė etologjisė,neuroshkencės dhe psikologjisė zhvilluese kėrkojnė t“a shpjegojnė ndėrgjegjen si njė funksion tė trurit njerėzor qė u zhvillua tė aftėsojė altruizmin e dyanshėm brenda shoqėrisė. Si e tillė mund tė jetė vetėshtytėse (e pėrcaktuar genetikisht), ose e mėsuar.

Psikologu Sigmund Freud (Zigmund Frojd) e mendonte ndėrgjegjen si tė rrjedhur nga mbiuni (orig. Über-Ich), qė nga ana e tij drejtohet nga prindėrit tanė gjatė fėmijėrisė. Sipas Frojdit, pasoja e mosbindjes sė ndėrgjegjes sonė ėshtė "faj", i cili mund tė jetė njė faktor nė zhvillimin e neurozės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
----Ndėrgjegjja----
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: