Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ----------Morali----------

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: ----------Morali----------   Thu Mar 27, 2008 2:14 pm

Morali

----------------- cheers -----------------------------------------------------

Morali (lat.: moralis veset, doket, zakonet; lat.: mos - ves) ėshtė njė rregull, parim ose normė e sjelljes e paravendosur nga njė shoqėri, bashkėsi, dhe e pranuar nga njė njeri pėr mėnyrėn e tij tė sjelljes dhe e zbatueshme nga tė gjithė njerzit e arsyeshėm; ose mėsim i vlefshėm nė mirėsjellje, etikė ose domėthenie praktike e shprehur apo e nėnkuptuar nė njė histori, fabul, ose ngjarje. Morali ka edhe kuptime tė tjera:

* Ēėshtje a shqetėsim me gjykimin e veprimit dhe karakterit tė mirė apo tė keq tė njeriut: mėdyshje morale; shqyrtim moral,
* Mėsim ose shfaqje e mirėsisė ose pėrpikėrisė sė karakterit dhe sjelljes: mėsim morali,
* Nė pėrputhje me standartet e asaj ēka ėshtė e drejtė ose e mirė nė sjellje: virtyti, jeta morale,
* Ngritja nga ndėrgjegjja ose kuptimi i sė drejtės dhe gabuarės: detyrim moral,
* Pasojat e qarta shpirtėrore sesa trupore: pėrkrahje morale,
* Bazimi nė mundėsi (gjasa) tė fuqishme ose bindje tė fortė, sesa nė dukshmėrinė e sė vėrtetės: siguri morale.

Rrymat
Nė fushėn e moralit janė dy rryma kryesore:
* rryma laike
* rryma fetare

Thėnie
* "Pėrpjekja mė e rėndėsishme njerzore ėshtė orvatja pėr moralitet nė veprimet tona. Barazpesha jonė e brendėshme dhe madje bash qėnėsia jonė mvaret nga kjo. Vetėm morali nė veprimet tona mund t“i japė bukuri dhe dinjitet jetės". Albert Ajnshtajn
* "Shkėlqimi i moralit ndodh si pasojė e vesit. Ne bėhemi tė drejtė duke bėrė vepra tė drejta, tė pėrmbajtur duke bėrė vepra tė matura, trima duke bėrė vepra guximtare". Aristoteli
* "Njeriu bėhet i moralshėm kur ėshtė mjeran." Marcel Proust, Nė kėrkim tė kohės sė humbur.
* "Tė predikosh moral ėshtė e lehtė, ta themelosh e vėshtirė." Arthur Schopenhauer
* "Mė parė vjen tė llupurit, pastaj morali." Bert Brecht
* "Asgjė qė ėshtė e gabuar moralisht mund tė jetė politikisht e drejtė". William E. Gladstone
* "Ata qė kultivojnė rrėmujė morale pėr pėrfitim duhet tė kuptojnė kėtė: ne do t“i pėrmendim emrat e tyre dhe do ti korisim ata siē e lypin tė koriten". Bob Dole
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
----------Morali----------
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: