Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ----------Liria ----------

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: ----------Liria ----------   Thu Mar 27, 2008 2:15 pm

Liria

------------------ cheers ----------------------------------------------------

Liria ėshtė mundėsia e njeriut pėr tė vepruar pa shtrėngime sipas dėshirave, interesave, qėllimeve tė tija, si edhe aftėsia e vetėvendosjes nė zgjedhjet e tij pėr tė vepruar pa lėnduar tė tjerėt.

Liria tregon tė qenurin i lirė, kushtin e njeriut qė nuk ėshtė i burgosur dhe ka shtrėngime, nuk ėshtė i kufizuar apo i penguar. Liria nė njė kuptim mė tė gjerė ėshtė aftėsia e njeriut pėr tė vepruar e menduar me vetėvendosje tė plotė, ėshtė kushtėzimi i njeriut qė mund tė veprojė sipas zgjedhjeve tė veta, nė disa raste falė njė fuqie tė veēantė tė pranuar nga ligji.

Mund tė thuhet se kush kryen njė veprim ėshtė i lirė, kur ka mundėsinė e zgjedhjes, dhe veprimi vete ėshtė i matur; i vetvetishėm; i rastėsishėm dhe jo lėndues apo shqetėsues pėr tė tjerėt.

Liria nuk duhet tė ngatėrrohet me tė drejtėn dhe me lejen.

Nė besimet fetare, liria mund tė pėrmbledhė pranimin paqėsor tė realitetit. Ēėshtja teologjike e lirisė pėrgjithėsisht pėrqendrohet nė pajtimin e pėrvojės apo realitetit tė lirisė sė brendshme me plotfuqinė e hyjnores.

Thėnie
* "Nuk ia vlen tė kesh lirinė nėse kjo nuk nėnkupton pasjen e lirisė pėr tė gabuar". Mahatma Gandi
* "Nėse ju i ndiqni mėsimet e mia, ju jeni me tė vėrtetė nxėnėsit e mi. Atėherė ju do tė njihni tė vėrtetėn, dhe e vėrteta do t“ju bėjė tė lirė." Jezusi (Gjn 8:31)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
----------Liria ----------
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: