Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 -------Gėnjeshtra-------

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: -------Gėnjeshtra-------   Thu Mar 27, 2008 2:16 pm

Gėnjeshtra

-------------------------- cheers -----------------------------------------------

Gėnjeshtra (apo rrena gegėrisht), ėshtė njė lloj mashtrimi nė trajtėn e njė tė pavėrtete tė shprehur me qėllim mashtrimin, shpesh me qėllim tė mėtejshėm mbajtjen e nje sekreti apo namit (famės), apo pėr tė shmangur njė ndėshkim. Gėnjimi ėshtė shprehja e diēkaje kur njeriu e di se ėshtė e rremė me qėllim qė tė pranohet si e vėrtetė nga dikush tjetėr. Gėnjeshtar ėshtė njeriu qė gėnjen, ka gėnjyer, apo gėnjen vazhdimisht.

Gėnjimi zakonisht lidhet me mashtrimin gojor apo komunikimin me shkrim. Forma tė tjera tė mashtrimit, si maskimi apo falsifikimi, pėrgjithėsisht nuk quhen si gėnjeshtra, megjithėse qėllimi kryesor mund tė jetė i njėjtė; sidoqoftė, edhe njė shprehje e vėrtetė mund tė quhet gėnjeshtėr nėse personi qė bėn kėtė shprehje e bėn atė tė mashtrojė. Nė kėtė rast, ėshtė qėllimi i tė qenit i pavėrtetė sesa vėrtetėsia e pohimit vetė qė merret parasysh.

Shpesh njerėzit gėnjejnė pėr tė arritur njė pėrparėsi apo pėr tė mbuluar njė gabim apo njė veprim tė ndaluar me qėllim shmangien e kritikės apo dėnimit. Gėnjehet poshtu edhe nga mirsjellja, turpi, frika, nė mbrojtje tė personave tė tjerė apo pėr tė asgjėsuar planet e kundėrshtarit.

Disa njerėz janė gėnjeshtarė patologjikė.

Nė reklama dhe nė propaganda punohet pjesėrisht me gėnjeshtra, trillime dhe mashtrime.

Thėnie
* "Njė e vėrtetė gjysmake shpesh ėshtė njė gėnjeshtėr e madhe". — Benjamin Franklin (1706-1790)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
-------Gėnjeshtra-------
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: