Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 --------E mira --------

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: --------E mira --------   Thu Mar 27, 2008 2:17 pm

E mira

------------------- cheers -----------------------------------------------------

E mira nga pikėpamja e pėrgjithshme dhe abstrakte, ėshtė gjithēka qė ėshtė e bukur, e drejtė, ka veti pozitive, vlera dhe cilėsi morale dhe etike, qė njerzit e dėshirojnė, e duan, e pėlqejnė, dhe ndjehen tė tėrhequr brendėsisht vetvetiu nga ajo, dhe mund tė mendohet si caku i mbramė (i fundit) pėr tu arritur nė jetėn e njeriut. Ana e kundėrt e sė mirės ėshtė e keqja. Shpesh koncepti "e mira" njihet me atė tė "mirėsisė, ose "veprimit tė mirė", si p.sh. nė shprehjen "bėj mirė", e barazvlefshme me "bėj vepra tė mira", qė d.t.th. i bėj mirė dikujt, ose diēka tė vyer bashkėsisė nė tė cilėn bėj pjesė. Mėsimi (doktrina), apo dituria, qė mundohet tė vendosė masa pėr tė shprehur njė gjykim vlerash nė lidhje me mėnyrėn e tė vepruarit njerzor, ėshtė etika, ose morali.

Thėnie
* "E mira nuk arrihet nė zbrazėti, por nė shoqėrinė e njerzve, qė kujdesen pėr dashuri". Saul Bellou
* "Askush nuk mund tė jetė i mirė nėse e mira nuk pyetet". Bertold Brecht
* "Ėshtė e lehtė tė kryhet njė veprim i mirė, por jo e lehtė tė fitohet njė zakon i pėrhershėm i kryerjes tė njė veprimi tė tillė". Aristoteli
* "Bėj mirė se gjen mirė". Shqiptare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
--------E mira --------
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» A.Mira srecan rodjendan
» Pride's RP Character Creation/Selection

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: