Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 -----------E keqja-----------

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: -----------E keqja-----------   Thu Mar 27, 2008 2:19 pm

E keqja

--------------------- cheers ------------------------------------------------

E keqja apo e liga mund tė pėrkufizohet si e kundėrta e sė mirės. Nė fe dhe etikė, e keqja ėshtė cilėsia moralisht e gabuar, e tė gjykuarit, arsyetuarit, dhe vepruarit tė njeriut, nė parim apo jetė; ajo qė shkakton dėm, dhimbje, padrejtėsi, vuajtje, shkatėrrim ose fatkeqėsi.

E keqja mishėrohet nė veprimet e njeriut, i cili ėshtė vetpėrgjegjes pėr veprimet e tij dhe vuajtjet e tė tjerėve, si : pėrndjekja, lufta, masakra, vrasja, terrori, tortura, dhuna, urrejtja, egoizmi etj.

Ēėshtja e sė keqes nė filozofi pėrcaktohet nė shumicėn e rasteve me pyetjet, pse ekziston (ėshtė) e keqja nė botė? Nė kėtė ēėshtje pėrfshihen shpesh edhe vdekja, sėmundja dhe mėkati. Nė fenė e krishterė, e keqja i mvishet veprave tė kėqia tė njerzve, tė cilėve Perėndia u ka dhėnė dėshirėn e lirė. Fetė e krishtera tė cilat besojnė nė parafatcaktimin dhe pėrligjjen nga besimi pohojnė, se Perėndia nuk ėshtė krijuesi i sė keqes qė kryejnė njerzit. Njė shpjegim i sė keqes ėshtė dualizmi, si p.sh. nė zoroastrianizėm dhe manikeizėm. Nė optimizėm e keqja trajtohet shpesh mė me vertetesi. Libri i Jobit ėshtė trajtimi mė i mirė i problemit.

Thėnie
* "Pandjeshmėria ėshtė dorashka me tė cilėn e keqja fsheh duart e saj. — Bodi Teni
* "E keqja ėshtė mė djallėzore kur nderohet". - Elizabet Barret Brauning
* "E keqja ėshtė shkaktarja e pėshtjellimit." - Robert Bėrton
* "E keqja ka pėrkrahėsit e saj." - Tomas Karlajl
* "Dreqi dridhet kur shikon shenjtorin mė tė dobėt tė gjunjėzuar". - Uilliam Kaupėr
* "Ata qė luajnė me lodrat e sė keqes shpihen dalngadalė tė vringėllojnė shpatėn e saj." - Bakminstėr Fullėr
* "Unė nuk njoh asgjė mė tallėse se njė tė keqe qė pikėllohet." - Johan Volfgang Fon Gėte
* "Nėse e keqja do tė mund tė bindej tė shkruante njė bibėl, ajo do ta titullonte atė, Ti jeton vetėm njėherė." - Sidnei Herris
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
-----------E keqja-----------
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: