Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dhjetė urdhėresat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: Dhjetė urdhėresat   Thu Mar 27, 2008 2:20 pm

cheers

--------------------------------------------------------------------------------

Dhjetė urdhėresat, nė Besėlidhjen e Re janė urdhėresat e shkruara nė dy rrasa guri tė ligjit tė dhėnė nga Perėndia Moisiut nė malin e Sinait.
Dhjetė urdhėresat gjenden tė "Dalja 20:2-17 dhe Ligji i pėrtėrirė 5:6-21 (tė cilat janė pothuaj krejt tė ngjashme).

Dhjetė urdhėresat
Teksti i mėposhtem pranohet si nga autoritetet krishtere dhe nga hebraike, tė gjendura nė librin e Daljes 20:1-17, Versioni i Ri i Rishikuar Standart.

Atėherė Perėndia shqiptoi tėrė kėto fjalė, duke thėnė:
(1)Unė jam Zoti, Perėndia yt, qė tė nxori nga vendi i Egjiptit, nga shtėpia e robėrisė.
Nuk do tė kesh perėndi tė tjerė para meje.
(2)Mos bėj gdhėndje ose shėmbėlltyrė tė asnjė gjėje qė ndodhet lart nė qiej ose kėtu poshtė nė tokė ose nė ujėrat nėn tokė.
Mos u pėrkul para tyre dhe as do t`u shėrbesh, sepse unė, Zoti, Perėndia yt, jam njė Perėndi xheloz qė dėnon padrejtėsinė e etėrve mbi fėmijėt e tyre deri nė brezin e tretė dhe tė katėrt tė atyre qė mė urrejnė,
dhe unė pėrdor dashamirėsi tė patundur deri nė tė njėmijėtin brez, pėr ata qė mė duan dhe qė zbatojnė urdhėrimet e mia.
(3)Mos e pėrdor emrin e Zotit, Perėndisė tėnd, kot, sepse Zoti nuk do tė lėrė tė pandėshkuar atė qė pėrdor kot emrin e tij.
(4)Mbaj mend ditėn e shtunė pėr ta shenjtėruar.
Do tė punosh gjashtė ditė dhe nė ato do tė bėsh tė gjithė punėn tėnde;
por dita e shtatė ėshtė e shtuna, e shenjtė pėr Zotin, Perėndinė tėnd; nuk do tė bėsh nė atė ditė asnjė punė, as ti, as biri yt, as bija jote, as shėrbėtori yt, as shėrbėtorja jote, as kafshėt e tua, as i huaji qė ndodhet brenda portave tė tua;
Sepse nė gjashtė ditė Zoti krijoi qiejt dhe tokėn, detin dhe gjithēka qė ėshtė nė to, dhe ditėn e shtunė ai pushoi; prandaj Zoti e ka bekuar ditėn e shabatit dhe e ka shenjtėruar atė.
(5)Ndero atin tėnd dhe nėnėn tėnde, me qėllim qė ditėt e tua tė jenė tė gjata mbi tokėn qė Zoti, Perėndia yt, po tė jep.
(6)Mos vrit.
(7)Mos shkel kurorėn bashkėshortore.
(8)Mos vidh.
(9)Mos bėj dėshmi tė rreme kundėr tė afėrmit tėnd.
(10)Mos dėshiro shtėpinė e tė afėrmit tėnd; nuk do tė dėshirosh gruan e tė afėrmit tėnd, as shėrbėtorin e tij, as shėrbėtoren e tij, as kaun e tij, as gomarin e tij, as asgjė tjetėr qė ėshtė e tė afėrmit tėnd".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Dhjetė urdhėresat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: