Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ---------Etika ---------

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: ---------Etika ---------   Thu Mar 27, 2008 2:21 pm

Etika

---------------- pirat -------------------------------------------------------

Etika (greq. Ηθική, nga fjala ήθος, ithos - ves, dok, zakon) nė filozofi ėshtė studimi dhe vlerėsimi i sjelljes njerėzore nė dritėn e parimeve morale. Parimet morale mund tė shikohen si standarti i sjelljes qė njerzit kanė ndėrtuar pėr veten e tyre ose si lėnda e shtėrngimeve dhe detyrimeve qė njė shoqėri e caktuar kėrkon nga pjestarėt e saj. Ajo merret me ēėshtjet se ēfarė ėshtė e mirė dhe ēfarė ėshtė e keqe, si mundemi ne tė bėjmė dallimet mes tyre, a ėshtė e mira dhe e keqja e njejtė pėr tė gjithė; si mundemi tė bėjmė vendime tė forta qė mund tė ndihmojnė apo pezmatojnė tė tjerėt? Emėrtimi pėrdoret edhe pėr ēdo sistem ose teori tė vlerave morale ose parimore. Tradicionalisht etika ndahet nė etike normative, metaetikė, dhe etikė e zbatuar.

Thėnie
* "Etika ėshtė pėrgjegjėsia e zgjeruar nė pakufi kundrejt gjithēkaje qė jeton." - Albert Schweitzer, Kultur und Ethik, Kap. 21
* "Tė jesh etik do tė thotė, tė bėhesh me tė vėrtetė duke menduar (tė jesh i tillė)." - Albert Schweitzer, Kultur und Ethik
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
---------Etika ---------
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: