Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 DESOAR Maks

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: DESOAR Maks   Thu Mar 27, 2008 2:34 pm

cheers

--------------------------------------------------------------------------------

DESOAR, Maks (DESSOIR, Max), filozof gjerm. (1867-1947). Profesor nė Berlin, themelues dhe botues i Revistės pėr estetikė dhe shkencėn e pėrgjithshme tė artit qė botohet nga viti 1906.
Distinkcioni themelor i Desoarit ndėrmjet estetikės dhe shkencės sė pėrgjithshme mbi artin, niset nga supozimi sė fusha e estetikės ėshtė mė e gjerė nga fusha e artit (sepse pėrfshin edhe natyrėn si dhe shumė tė dhėna tė jetės sė pėrditshme) - por edhe arti pėrmban nė vete njė domethėnie mė tė thellė dhe mė tė madhe se fusha estetike tė cilėn e pėrfshin. Arti pėr shembull formėson pėrmbajtjen religjioze, politike, sociale, etike e tė tjera, kėshtu qė funksioni i tij i njėmendtė nė jetėn shpirtėrore dhe sociale e tejkalon shumė kėnaqėsinė estetike. Me E. Uticin D. ėsht themelues i «shkencės sė pėrgiithshme mbi artin» e cila nė njė mėnyrė tė veēantė bashkon disa aspekte tė estetikės, tė teorisė sė disa llojeve tė artit dhe tė historisė sė artit.
Shkenca e pėrgjithshme mbi artin - ndryshe nga estetika e cila merret me tė bukurėn - pėrpiqet tė pėrcaktojė origjinėn, thelbin, vlerėn dhe raportet reciproke tė artit. Pėrkundėr unitetit konceptual, pėrkundėr «konstruktivizmit tė dhunshėm» qė ėshtė pasojė e domosdoshme e insistimit nė unitetin e idesė filozofike, shkenca e pėrgjithshme mbi artin dėshiron tė evitojė atė «mbytje tė jetės» qė ėshtė karakteristike pėr apriorizmin spekulativ. Mirėpo shkenca mbi artin e cila do tė duhej tė ishte «suazė nė tė cilėn derdhen natyrshėm tė gjitha rezultatet e tė marrit me art, tė arritura nė tė gjitha anėt dhe shpesh krejtėsisht nė mėnyrė tė izoluar», me orientinnin e vet nė themel shkencor dhe pozitivist, nuk arriti gati nė asnjė nga programet e shtruara tė veta ambicioze. Misioni gjoja «ndėrmjetėsues» ndėrmjet hulumtimeve estetike dhe empirike, pėr-fundon shpesh ose nė eklekticizmin tipik, ose nė ndryshimet e pafundme tė tezave qysh moti tė njohura dhe shpeshherė banale mbi artin.
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
DESOAR Maks
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: