Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 DEBORIN, Abram Moisijevic

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: DEBORIN, Abram Moisijevic   Thu Mar 27, 2008 2:35 pm

cheers

--------------------------------------------------------------------------------

DEBORIN, Abram Moisieviē (DEBORIN, Abram Moisijevic), filozof rus (1881-1963). Nga viti 1903 pjesė-marrės nė lėvizjen punėtore, kurse nga viti 1928 anėtar i PKBS, dhe akademik (nga viti 1929). Njė nga filozofet kryesorė sovjetikė i cili qysh nga viti 1905 bėri luftė kundėr mahizmit. Nga viti 1926-1930 ishte kryeredaktor i revistės «Nėn flamurin e marksizmit». Shkroi shumė punime nga historia e filozofisė dhe e filozofisė sė mar-ksizmit. Nė punimin Lenini si mendimtar e karakterizoi Leninin si mendimtar tė rėndėsishėm, mirėpo nė filozofi e konsideronte vetėm nxėnės tė Plehanovit. Sipas Deborinit, Plehanovi nė pėrgjithėsi dha arsyetimin mė tė plotė tė marksizmit nė frymėn e Marksit dhe tė Engelsit dhe vetėm ai arriti «ta shndėrrojė marksizmin nė botė-kuptim», kėshtu qė drejtimi i Plehanovit i filozofimit ėshtė i vetmi orientim korisekuent nė gjithė literaturėn marksiste botėrore. D. konsideronte se lėndė e vėrtetė e filozofisė ėshtė para sė gjithash metodologjia e pėrgji-thshme. «Dialektika materialiste si metodologji e pėrgjithshme duhet tė pėrshkojė tė gjitha shkencat empirike konkrete, sepse ajo ėshtė tė thuash algjebra e shkencės, e cila fut lidhje tė brendshme nė pėrmbajtjen konkrete». Divergjencat e mėvonshme nė mendi-me ndėrmjet nxėnėsve tė Plehanovit, Deborinit dhe L. Akselrodit, krijuan dy fronte nė filozofinė sovjetike, kurse lufta ndėrmjet «mekanistėve» (nė krye me L. Akselrodin) dhe «dialekti-kanėve» (nė krye me Deborinin) zgja-tėn nga viti 1925-1930. Nė rezolutėn e KQ tė janarit 1931, u kritikuan Deborini e «deborinasit» si «idealistė tė menjshevizuar». Kjo kritikė vazhdoi edhe mė vonė (Mitini e tė tjerė), pavarėsisht nga deklaratat «autokritike» tė atyre qė ishin nėn zjarrin e kritikėve tė pamėshirshėm (tė inspiruar para sė gjithash nga J. V. Stalini), kėshtu qė Deborini u tėrhoq nga jeta aktive filozofike nė mėnyrė qė nga viti 1956-1960 tė botoi njė vepėr nga historia e doktrinave socialo-politike dhe disa artikuj nė revistėn «Ēėshtje tė fi-lozofisė» siē janė: «Materializmi dhe dialektika nė filozofinė e vjetėr india-ne», «Teoricien i revizionizmit ba-shkėkohės Fric Stenberg» e tė tjerė.
Pavarėsisht nga njė seri njėanshmėrish (para sė gjithash tė karakterit natyror-shkencor), si dhe tė disa te zave dogmatike (pėr shembull kritika e tij kundėr Llukaēit), Deborini ėshtė njė nga emrat mė tė rėndėsishėm tė fi-lozofisė sovjetike, i cili dha shumė analiza origjinale dhe tė thella filozo-fike
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
DEBORIN, Abram Moisijevic
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: