Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 BUTRU Emil

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: BUTRU Emil   Thu Mar 27, 2008 2:37 pm

cheers

--------------------------------------------------------------------------------

BUTRU, Emil (BOUTROUX, Emil), filozof franc. (1845-1921). Profesor i filozofisė nė Kanė, Nansi, Paris dhe anėtar i Akademisė sė Shkencave tė Francės. Nė kohėn e dominimit dhe tė lulėzimit tė filozofisė natyraliste e kundėrshtoi ashpėr determinizmin dhe pohoi se kontingjentiteti ėshtė karakteristikė themelore e njėmendėsisė. Nė frymėn e «meditimit tė lirė» u pėrpoq t'i bazojė tezat e veta edhe nė disa bindje religjioze, duke kritikuar ateizmin dhe racionalizmin dhe duke u mbėshtetur edhe nė Paskalin. E pėrpunoi mėsimin e J. Lasheljeut dhe pohoi se realiteti pėrbėhet nga shumė sfera tė qenies. Kėto sfera ndėrtohen ashtu qė vijuesja i bashkohet tė pėrparshmes, mirėpo nuk mund tė nxi-rret nga kjo, sepse ēdo sferė nxirret nga parimi krijues i vet. Shkalla mė e ulėt janė format mekanike dhe nė kė to vazhdon mbretėria e formave jetė-sore tė vetėdijes dhe tė frymės me njė liri krijuese tė madhe.
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
BUTRU Emil
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: