Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 AJDUK.I-EWICZ, Kazimierz

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: AJDUK.I-EWICZ, Kazimierz   Thu Mar 27, 2008 2:40 pm

AJDUK.I-EWICZ, Kazimierz

--------------------------------------------------------------------------------

AJDUKJEVIĒ, Kazimjezh (AJDUK.I-EWICZ, Kazimierz), filozof polak (1890-1963). Prof. nė Varshavė, anėtar i Akademisė sė Shkencave, redaktor i revistės «Studia logica». Njėri nga logjicistėt polakė mė tė shquar bashkėkohės tė shkollės sė njohur tė Lavovit-Varshavės. Preokupimet themelore tė tij janė problemi i rolit tė pėrvojės nė njohjen shkencore si dhe i rolit qė nė njohje kanė elementet konvencionale tė lidhura me gjuhėn dhe aparaturėn konceptuale tė shkencės. A. gjithashtu u mor veēanėrisht me ēėshtjen e tė themeluarit tė qėndrimeve analitike dhe konsideron se vėshtirėsitė kryesore me tė cilat u ballafaquam deri tash me rastin e pėrpjekjeve tė pėrkufizimit tė qėndrimit analitik janė tė lidhura me tendencėn qė ky koncept tė trajtohet nė mėnyrė absolute. Disa qėndrime, sipas Ajdukjeviēit, qė nė njė gjuhė tė caktuar janė analitike, kėrkojnė njė mbėshtetje nė rezultatet e pėrvojės. Problemet e semantikės logjike, tė metodologjisė, tė klasifikimit tė sistemeve aksiomatike si dhe shumė ēėshtje tė tjera, A. i shtron pėr arsye qė zgjidhjet e tyre tė mund tė shfrytėzohen pėr shumė ēėshtje fundamentale filozofike (siē janė problemi i idealizmit dhe i materializmit, konvencionalizmit dhe empirizmit e tjera). Nė veprėn e fundit tė tij Logjika pragmatike A. kujdes tė veēantė i kushton tipeve metodologjike tė shkencės.
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
AJDUK.I-EWICZ, Kazimierz
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: