Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shen Agustini (354-430)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: Shen Agustini (354-430)   Thu Mar 27, 2008 2:42 pm

cheers bounce sunny --------------------------------------------------------------------------------

Filozofia mesjetare nuk mund te kuptohet pa ndikimin e Shen Agustinit.A u perpoq te gjente nje zgjidhje problemit te raportit ndermjet arsyes dhe besimit.Per te,besimi i paraprin arsyes dhe te kuptuari ,sepse ai vjen drejteperdrejte nga Zoti,por njekohesishte besimi eshte kusht i domosdoshem per te kuptuar.Dicka tjeter qe shfaqet per here te pare ne vepren e Agustinit dhe qe me vone do te manifestohej ne gjithe filozofine mesjetare,ishte koncepti i deshtimit te gjuhes kur flasim per Zotin.
Sipas shen Agustinit ,fjalet njerezore jane te papershtatshme per te pershkruar Zotin dhe si pasoje ato nuk arrijne te kapercejne vetveten.Me interpretimin filozofik qe agustini i ben trinitetit,ai shpjegone perjetesine e Zotit.Zoti,qe ne traditen e krishtere ekziston ne nje kontekst historike,duhet te jete ne te njeten kohe edhe i perjetshem.Triniteti i jep shpjegim kesaj,sepse ben qe dicka te ekzistoje brenda zotit edhe ai te ekzistoje edhe ne shumes dhe te ket nje permase te perjetshme
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Shen Agustini (354-430)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: