Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 STOIKET (shek III)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: STOIKET (shek III)   Thu Mar 27, 2008 2:46 pm

Basketball cheers

--------------------------------------------------------------------------------

Qellimi i filozofise Stoike ishte percaktimi i te jetuarit ne nje menyre te pershtatshme.Ne doktrinen e Stoikeve ,morali (etika) eshte thelbesore.Filozofia Stoike ishte nje permbledhje e dijes njerezore qe perfshinte logjiken formale,studimin fizike te botes dhe shpjegimet natyrore te natyres dhe te sjelljes njerezore.Mqs cdo qenie pasqyron gjithesine ne nje shkalle te vogel,atehere metodat e vezhgimit per natyren mund te zbatohen edhe tek njerezit.Nje ide thelbesore te doktrines Stoike eshte ideali per qenien njerezore,e cila mbetet e pathyeshme para cdo gjeje qe mund te vije nga jashte,sepse karakterizohet vetem nga varesia e raportit me jeten e brendshme.Filozofi me i njohur Stoike ishte Epikteti.ai shkroi se menyra ideale e jetes nenkupton pranimin e gjerave pertej kontrollit njerezor.Sipas tij ,familja,miqte dhe te mirat materiale jane te perkohshme dhe njerezit nuk duhet te lidhen me to ,per te shmangur dhembjen si pasoje e humbjes se pashmangshme te tyre.ai mendonte se natyra e perkoheshme e tyre i detyron njerezit te te pranojne gjithcka qe ju sjell fati pa ankesa ,gezime ose cfaredo ndjenje ne pergjithesi.
Stoiket e konceptonin gjithesine si te organizuar ne menyre hierarkike ,ne qender te te ciles qendronte Toka ,kurse ne pjesen me te jashtme ndodhej ``kupa e perkryer qiellore e yjeve te palevizeshme``.Kupa mbizotron pasojat dhe qe ndodhet pertej ligjeve te ndryshimit te gjerave tokesore.Ne kete hapsire hierarkike ,cdo qenie kishte vendin e vet te percaktuar .
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
STOIKET (shek III)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: