Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 EPIKURIANET (shek IV & III)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: EPIKURIANET (shek IV & III)   Thu Mar 27, 2008 2:47 pm

cheers

--------------------------------------------------------------------------------

Perfaqesuesi me i rendesishem i kesaj rryme eshte Epikuri.Ai dhe nxenesit e tij mendoninse,mqs atomet jane te pandashme perbersesit e vetem te boetes materiale perplaseshin ne menyre krejt te rastesishme,gjithcke qe ndodh ne gjithesi eshte pertej kontrollit njerzor te drejtperdrejte.Perkundrazi jane veprimet dhe pasionet njerzore ato qe jane rrjedhore e levizjeve materiale .Si pasoje jeta njerezore karakterizohet nga pasiviteti :gjithcka qe ne mund te bejme,eshte te jetojme ne vetedijen se nuk zoterojme aftesine qe ta ndryshojme realitetin.Edhe ne keto rrethana,Epikuri besonte se jeta mund te jet e lumtur,nese shumica e pervojave tona eshte pozitive.Epikuri mendonte se synimet e vetme ne jete jane arritje e qetesise se shpirtit ose ataraksi,dhe clirimi nga dhembja .Deshirat tona ndijore jane te natyrshme ;permbushja e tyre con drejt lumturise,kurse,kur ato mbete3n te parealizuara,njerzit perjetojne dhembje .Zoterimet materiale jane te dobishme nqs ato cojne drejt realizimit te paqes shpirterore.Qetesia shpirterore konsiston ne pranimin e realitetit pa perpjekje dhe ankesa.
Epikuri theksoj se frika e vdekjes eshte absurde,sepse vdekja nenkupton zhdukjen e personalitetit ,ajo nuk mund te perjetohet . ``Vdekja me e temerrshmja nga te keqijat ,nuk duhet te na tremb,-shkruan Epikuri-,sepse kur jemi gjalle ajo nuk eshte e pranishme dhe kur ajo vjen ne nuk ekzistojme me ``.
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
EPIKURIANET (shek IV & III)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: