Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Alberti i Madh

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: Alberti i Madh   Thu Mar 27, 2008 2:58 pm

cheers

--------------------------------------------------------------------------------

Alberti i Madh (lat. Albertus Magnus 1193 Lauingen - 15 nėntor, 1280, Kėln) i njohur edhe si Shėn Alberti i Madhi dhe Alberti i Kėlnit, ishte njė murg domenikan, dhe mbahet si filozofi dhe teologu mė i madh gjerman i mesjetės. Pėr shkak tė diturisė sė tij tė gjėrė ai thirrej edhe "Doctor Universalis" - mėsues i gjithanshėm. Alberti i Madh njihet edhe pėr orvatjet e tij tė mbrojtjes sė bashkėjetesės paqėsore midis shkencės dhe fesė. Ai ishte shkollari i parė mesjetar qė pėrdori filozofinė Aristoteliane nė mendimin e krishterė tė asaj kohe. Ai ishte edhe mjeshtri (shėn. asokohe mjeshtėr quhej mėsuesi) i Tomas Akuinit. Kisha katolike e nderon atė si mėsues tė kishės dhe shenjtor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Alberti i Madh
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: