Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Narkomania

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

Narkomania Empty
MesazhTitulli: Narkomania   Narkomania Icon_minitimeFri Mar 28, 2008 2:32 pm

cheers

--------------------------------------------------------------------------------

Njeriu bashkėkohor, i cili pothuajse vazhdimisht ėshtė nė veprim pas tė mirave materiale, ndodh qė kėnaqėsit e ndryshme t'i arrijė mė lehtė dhe mė shpejtė me mėnyra dhe me mjete tė ndryshme. Njėra prej kėtyre rrugėve ėshtė -droga.
Personat qė pėrdorin drogėn quhen narkomanė. Ata, me sjelljet e tyre tė papėrshtatshme pėr rrethin shoqėror, jo vetėm qė dėshmojnė shėndetin e tyre fizik dhe psikik, por paraqesin barr tė rėndė edhe pėr familjen dhe pėr mbarė shoqėrinė. Narkomania ėshtė sėmundje e cila nuk ėshtė vetėm pasoj e rrethanave tė pavolitshme individuale, por edhe dukuri sociopatologjike e tjetėrsimit tė personalitetit, e cila ka marrė pėrmasa tė mėdha, posaēėrisht nė popullatėn e tė rinjėve.
Sot nė vende tė ndryshme tė botės, varėsisht nga niveli arsimor dhe nga ai kulturor i popullatės, paraqitet edhe prania e narkomanėve. Ajo ėshtė mė tepėr pasoj e rėnijes sė normave morale nė shekullin tonė, se sa nevoj e njerėzve pėr tė ikur nga realiteti. Prandaj, formimi normave konstruktive, angazhimi i njėkohshėm i mė shum subjekteve tė bashkėsisė shoqėrore dhe shfrytėzimi i profesionistėve me terapitė e caktuara, janė mėnyra qė ky misticizėm i rrejshėm tė luftohet deri nė fund.
Nė botė shfrytėzohen lloje tė ndryshme drogash, sintetike dhe natyrore, si: opiumi,morfiumi, marihuana, heroina, hashashi etj. Prania e tyre nė organizėm shkakton pėrjetime tė ndryshme tė rrejshme si: largim nga mėrzia dhe nga problemet e ditės, lehtėsim i vėshtirėsive, i mosuksesit dhe i problemeve tė ndryshme personale etj. Domethėnė, droga pothuajse plotėsisht ndryshon sjelljen e individit. Ajo lė pasoja tė rėnda jo vetėm nė gjendjen shpirtėrore tė njeriut, por shkatėrron edhe bazėn e tij organike, sidomos sisteminnervor.
Prandaj, lufta kundėr narkomaniisė duhet tė jetė sa mė e organizuar, qė nga familja, shkolla, shėrbimet specialistike shėndetėsore e deri te bashkėsia e gjerė shoqėrore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Narkomania
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Psikologji-
Kėrce tek: