Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 --------Absorbimi--------

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

--------Absorbimi-------- Empty
MesazhTitulli: --------Absorbimi--------   --------Absorbimi-------- Icon_minitimeFri Mar 28, 2008 2:35 pm

cheers

---------------------- cheers --------------------------------------------------

Absorbimi (nga latinishtja) thithja , pėrbirja nė kuptimin tė bisedės sė lirė, plotėsisht marrje nėn kontroll, nėn sundim; dukuri e proces fizik e kimik.

Nė fizikė

Dobėsimi i njė pjesėzės sė rrymės ose tė energjisė sė njė elektromagneti. Njė valė me ndikim tė ndryshėm kohorė me substanca (tė pa tejdukshme dhe tė pakalueshme pėr rreze radioaktive ) gjatė sė cilės bėhet transformimi i tėrė apo njė pjese tė energjisė qė pranohet nga elementet pėrbėrėse tė substancė apo nė forma tjera tė energjisė (p.sh. nxehtėsi). Pjesa e mbetur reflektohet ose depėrton substancėn (Transmisioni).

Tek absorbimi i dritės molekulat e materies sė rrezatuar nė njė pjesė kalojnė nė gjendje energjie, ku varėsisht nga aftėsia e materialit absorbohen vetėm disa valė tė gjatėsive tė caktuar. Spektri i dritė qė ishte e bardhė paraqet viza dhe vija tė errėta.

Vlerėsimi i spektrit absorbues bėn tė mundshėm nxjerrjen e konkludimeve tė gjėra pėr materialin e rrezatua. P.sh. mund tė llogarite (diagrami i spektrit absorbuese) jonizimi i elektroneve tė brendshme tė atomit gjatė ndryshimeve tė nxituara nė spektrin e absorbimit rėntgen.

Kimi

Nė kiminė e trupave paraqet pėrpirjen (thithjen) e gazeve nga lėngjet a substancat e ngurta (absorbuesit) qė krijojnė thartėsira (lidhje kimike). Sipas ligjit tė Henry-it mbi absorbimin x=A*p, ėshtė sasia e koncentruar e gazit tė absorbuar nė njė lėngė x ėshtė proporcionale me shtypjen e gazit nė fazėn e gaztė. Konstantja e proporcionit A quhet koeficienti i absorbimit apo koeficienti i depėrtimit/lėshimit. Nė pėrgjithėsi me rritjen e temperaturės rritet edhe sasia e absorbimit.

Psikologji

Thithja e gazeve a lėngjeve tė dhėna nga jashtė nėpėr lėkurė dhe ndierės. Po ashtu kuptohet nė tė njėjtin kuptim si Resorption
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
--------Absorbimi--------
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Psikologji-
Kėrce tek: