Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Disa menyra per te shmangur stresin...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

Disa menyra per te shmangur stresin... Empty
MesazhTitulli: Disa menyra per te shmangur stresin...   Disa menyra per te shmangur stresin... Icon_minitimeFri Mar 28, 2008 2:53 pm

Disa menyra per te shmangur stresin...

--------------------------------------------------------------------------------

Ju mund ta dini se ēfarė mendimesh ju stresojnė. Pėrpiqeni ti ndryshoni, por mė kot. Ato mbeten nė trurin tuaj. Pėrsėriten e pėrsėriten vazhdimisht. Bashkė me to mbeten nė trupin tuaj edhe ankthi, mėrzia, zemėrimi qė i shoqėron. Nėse nuk mundeni t’i ndryshoni dot, ju tė paktėn, mund t’i kontrolloni ato. T’i ndaloni qė tė shprehen. T’i pakėsoni, tė minimizoni efektin e tyre mbi ju, madje edhe t’i shmangni, tė paktėn pėr njė farė kohe.
Ja disa prej teknikave qė mund tė pėrdorni :

Stopimi i mendimeve.
Qėllimi i kėsaj teknike ėshtė qė tė ndėrprisni rrjedhėn e mendimeve stresante. Me ndėrprerjen e rrjedhės sė tyre ju ndryshoni pasojėn. Si? Shoqėrojini mendimet stresante me njė pasojė negative (lloj ndėshkimi). Ēdo sjellje qė pasohet nga njė ndėshkim ka prirjen qė tė mos pėrsėritet.
Mė konkretisht:
• Zgjidhni njė vend ku tė mos ju shqetėsojnė e as tė mos shqetėsoni tė tjerėt.
• Mbėshtillni grushtin e dorės sė majtė me njė garzė ngjitėse. (lekoplast)
• Shtrihuni diku e prisni disa sekonda. Pastaj filloni tė mendoni rrėth problemit qė ju shqetėson me qėllim qė tė provokoni mendimet e pakėndshme. Sapo ato tė fillojnė e tė vėrshojnė nė trurin tėnd, thuaj « STOP » me sa zė tė kini dhe ēmbėshtillni lekoplastin. Mund t’ju dhėmb pakėz dora, por kėtu qėndron lezeti. Fjala « STOP » e shoqėruar me dhimbjen e dorės shkakton ndėrprerjen e rrjedhės sė mendimeve stresante.
Praktikoni pėrsėri, por pakėz mė ndryshe :
• Shtrihuni diku dhe lėreni veten tuaj tė lirė. Mos i sillni mendimet e pakėndėshme nė mendjen tuaj nė mėnyrė tė pavullnetshme. Thjeshtė lėreni mėndjen tuaj tė shkojė nga tė dojė. Sapo mendimet e pakėndėshme tė fillojnė tė shfaqen, thpni « STOP », me njė zė normal dhe nė tė njėjtėn kohė ēmbėshtillni lekoplastin.
Praktikohuni pėrsėri, me njė ndryshim tjetėr :
• Shtrihuni diku dhe relaksohuni. Lėreni mėndjen tuaj tė shkojė nga tė dojė. Mos u sforconi tė mendoni. Sapo mendimet negative tė shfaqen nė trurin tuaj, mendoni fjalėn « STOP » FUQISHĖM ME ZĖRIN E MENDJES DHE Ēmbėshtillni njėkohėsisht lekoplastin. Pėrsėriteni disa herė.
• Shtrihuni dhe lėreni mėndjen tuaj tė shkojė nga tė dojė. Sapo mendimet negative tė shfaqen nė trurin tuaj mendoni vetėm “STOP”, pa e ēmbėshtjellė lekoplastin.
• Dhe mė tej, nė situate reale nė jetė: sa herė qė fillon vargu i mendimeve negative tė shfaqet nė mendjen tuaj, thoni “STOP”, me mend. Ju s’mund tė mendoni dy gjėra nė tė njėjtėn kohė. Duke thėnė “STOP”, ju ndėrprisni rrjedhėn e mendimeve negative, duke mos e lejuar atė tė ketė efektin e zakonshėm tek ju.
• Ju mund tė pėrdorni edhe njė variant tjetėr. Sa herė qė mendimet negative vėrshojnė nė trurin tuaj, mendoni sikur ndriēohet para jush fjala “STOP” me drita neoni.
Disa kėshilla:
• Nuk ėshtė mirė qė ta praktikoni kėtė teknikė menjėherė, me shqetėsimet qė janė shumė shqetėsuese pėr ju. Filloni shkallė-shkallė , njėherė me mendimet mė pak shqetėsuese, e gradualisht, mė pas me ato qė ju shqetėsojnė mė shumė.
• Mos praktikoni nė fillim kur nuk jeni me humor tė mirė, apo kur vėmendja juaj ėshtė shumė e shpėrqendruar.
• Nėse ju jeni shumė i depresuar dhe keni pėrjetuar edhe mendime vetėvrasėse, praktikimi i kėsaj teknike nuk ju ndihmon, por pėrkundrazi mund ta thellojė turbullirėn tuaj.
Implozioni (pėrmbytja nė fantazi)
• Nėse nė trurin tuaj shfaqet njė mendim apo imazh negative, rrini me tė. Rrini me tė nė mendjen tuaj. Perjetojeni e ripėrjetojeni disa herė.
• Pėrsėriteni atė disa herė me zė tė lartė. Pėrsėriteni me zė tė lartė atė qė ju shqetėson aq herė, deri sa ta vėreni se ju qėndroni me tė pa patur ndonjė pėrjetim negative.
• Nėse ajo qė shfaqet nė mendjen tuaj ėshtė njė imazh negative, pėrshkruajeni pėrmbajtjen e kėtij imazhi disa herė me zė tė lartė, aq herė sa ju tė arrini ta pėrshkruani atė pa pėrjetuar ndonjė emocion negativ.
Fokusimi
• Sa herė qė nė mendjen tuaj tė vėrshojnė mendime negative, thoni “STOP” me mendjen tuaj.
• Fokusojeni vėmendjen tuaj nė njė objekt specific. Vėzhgoni detajet e kėtij objekti. Librin qė jeni duke lexuar, filxhanin e kafesė, karrigen ku jeni ulur, vėzhgoni gjithēka qė mund tė vėzhgohet nga vendi ku jeni. Njė object specifik.
• Fokusojeni tė gjithė vėmendjen tuaj nė objektin qė po vėzhgoni. Kur mėndja juaj ėshtė e zėnė me objektin ku jeni fokusuar, nuk ka vėnd pėr mendime negative.
Tė shtyrėt e mendimeve stresante.
Ju mund tė praktikoni kėtė ecuri tė thjeshtė pėr tė kufizuar shqetėsimin tuaj:
• Vėzhgojini me kujdes shqetėsimet tuaja gjatė ditės. Mundohuni tė pėrcaktoni kur ju fillojnė t’ju shqetėsojnė mendimet negative.
• Caktojini vetes detyrė qė tė merreni me shqetėsimet tuaja gjysėm ore, ēdo ditė, nė tė njėjtėn kohė dhe nė tė njėjtin vėnd. Cila ėshtė periudha juaj e shqetėsimit?
• Shtyjini mendimet tuaja shqetėsuese. Nė ēdo kohė qė ju e ndieni se po filloni tė shqetėsoheni, shtyjini mendimet tuaja, deri nė atė periudhė tė ditės, tė cilėn ju e keni caktuar pėr t’u marė me shqetėsimet tuaja.
• Kur nė mendjen tuaj tė shfaqen mendimet shqetėsuese, jashtė periudhės ditore qė ju keni caktuar pėr t’u marrė me to, zėvendėsojini ato. Fokusoni vėmendjen nė atė punė qė keni nė dorė, apo nė diēka tjetėr pėrreth.
• Mė e rėndėsishmja. Pėrdoreni periudhėn ditore tė caktuar, pėr t’u marrė nė mėnyrė intensive me shqetėsimet tuaja.
Detyrat e pakėndshme
Sa herė qė nė mendjen tuaj tė shfaqen mendime negative, pėrfshijuni energjikisht nė kryerjen e ndonjė detyre qė ju e konsideroni tė pakėndshme p.sh. larja e dyshemesė, fshirja e pluhurave etj...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Disa menyra per te shmangur stresin...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Psikologji-
Kėrce tek: