Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Zilia,koprracia dhe urrejtja.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

Zilia,koprracia dhe urrejtja. Empty
MesazhTitulli: Zilia,koprracia dhe urrejtja.   Zilia,koprracia dhe urrejtja. Icon_minitimeFri Mar 28, 2008 2:56 pm

Zilia,koprracia dhe urrejtja.

--------------------------------------------------------------------------------

ZILIA
Nė synimin pėr fuqi dhe dominim njeriu shumėherė vie gjer te zilia. Sado qė pėr tė gjithė ne pėr shkak tė ndjenjės sė pėrbashkėsisė dhe religjionit ajo ėshtė e pakėndshme (sepse morali e ndalon), vėshtirė ėshtė ēlirimi prej saj. Duhet ta pranojmė se askush prej nesh nuk ėshtė i liruar nga zilia. Nėse njeriu vuan nga mungesa e tė hollave, ushqimit, rrobave, ai nuk do tė shoh atėherė kurrfarė rrugėdalje nga pozicioni i tij i rėndė dhe i vėshtirė, pos zilisė. Ndjenja e zilisė shfaqet edhe nė mėnyrė fiziologjike dhe hetohet nga mėnyra e tė folurit. Organikisht, zilia shfaqet me ngushtimin e enėve tė gjakut. Njeriu i cili tėrė jetėn ėshtė i mbushur me zili ėshtė i pafrytshėm pėr jetė shoqėrore. Zilia mund tė sjell njeriun deri nė atė shkallė qė ai nė dhembjen e tė afėrmit tė tij tė ndjejė njė lloj kėnaqėsie.

KOPRRACIA
Me kėtė nuk nėnkuptohet vetėm nė atė lloj koprracie, e cila kufizohet nė ndrydhjen e tė hollave, por nė formėn e pėrgjithshme qė kryesisht pėrqėndrohet nė atė se dikush nuk mund ta durojė qė dikujt t’i bėjė ndonjė tė mirė. Ndonjėherė mund tė na duket se koprracia kur shfaqet nė disa forma tė jetės ėshtė madje cilėsi e ēuditshme, psh: kjo ndodhė atėherė kur dikush e ndrydhė kohėn ose fuqinė e vet punėtore. Sot ekziston njė drejtim shkencor dhe moral qė e thekson ndrydhjen e kohės dhe fuqisė punėtore aq shumė sa kėrkon qė me to tė shėrbehemi ekonomikisht. Ndonėse kjo tingėllon si teori e mirė, por mė sė shumti pėrdoret pėr tė keq, sepse ai qė ndrysh kohėn me fuqinė e vet punėtore do tė pėrpiqet, qė barrėt qė janė tė lidhura pėr tė, nga vetja t’i bartė te tė tjerėt. Tėrė zhvillimi i epokės sonė teknike shkon nė atė qė me njeriun tė sillet si me makinėn dhe t’i imponojnė atij parime teknike, tė cilat jetės i sjellin shkretėrim, kurse njeriut vetmi dhe shkėputje nga tė afėrmit.

URREJTJA
Ndjenja e urrejtjes shfaqet shpesh qysh nė fėmijėri. Mund tė shfaqet ndaj detyrave qė njeriu mund t’i zgjidhė, ndaj personave tė caktuar, ndaj ndonjė populli, gjinisė tjetėr ose ndonjė race. Mund tė fillojė nė formėn e sjelljeve kritike pėr tė arritur deri nė armiqėsi ndaj njerėzve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Zilia,koprracia dhe urrejtja.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Psikologji-
Kėrce tek: