Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ndodhitė e vėshtira (me stres) jetėsore 2

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: Ndodhitė e vėshtira (me stres) jetėsore 2   Fri Mar 28, 2008 3:03 pm

Ndodhitė e vėshtira (me stres) jetėsore 2

--------------------------------------------------------------------------------

Ēka mund tė bėjė tjetėr? Ndoshta
mund tė jetė vėshtirė tė bėni kėto ndryshime pėr shkak se depresioni
ndikon nė mėnyrėn si mendojmė, ndjenjat tona dhe mėnyrėn se si sillemi.
Mėnyrat nė vijim mund tė ju ndihmojnė tė i tejkaloni mendimet, sjelljet
dhe ndjenjat depresive. 1.Planifikimi ditor Kur
njerėzit janė nė depresion ata zakonisht nuk dėshirojnė tė bėjnė asgjė.
Pėr ata ėshtė vėshtirė tė vendosin ēka tė bėjnė dhe mund tė mbeten duke
bėrė pak gjėra. Nėse
kjo ėshtė problem pėr ty, mund tė filloni tė krijoni njė listė me
gjėrat qė ju deshironi pastaj planifikoni listėn se si te veproni. Ia
filloni me diēka tė lehtė dhe mos synoni tė bėni shumė gjėra. Shikoni
listėn dhe nėnvizoni gjėrat qė i keni kryer. Nė fund tė ditės ju mund
ta shikoni listėn se ēka keni bėrė. Ushtrimet fizike dhe aktivitetet ju
pėrmirėsojnė gjendjen shpirtėrore. Mundohuni tė shtoni diēka nė plan
ēdo ditė. Vizitat e shoqėrisė, familjen dhe fqinjėve mund tė ju
ndihmojė. Mbajeni
nė mend mos synoni shumė. Gjėrat tė cilat kanė qenė tė lehta mund tė
jenė shumė tė vėshtira tani. Filloni nga ku jeni tani dhe derisa
arritni aty kur keni qenė mirė. 2. Kėnaqsitė dhe sukseset Kur
njerėzit vuajnė nga depresioni ata shpesh harrojnė pėr sukseset e tyre
dhe me ēka kėnaqen. Shumė njerėz nuk janė tė vetėdijshėm pėr sukseset e
tyre. Kur
i shkruani tė gjitha ngjarjet e ditės nė planin tuaj aktiv, gjėrat tė
cilat ju ofruan kėnaqsi i shėnoni me shkronjėn K, dhe S pėr aktivitetet
e suksesshme. Mos
u bėni shumė modest. Njerėzit tė cilet vuajnė nga depresioni zakonisht
nuk i pranojnė sukseset e tyre. Mos e krahasoni vetėn me si keni qenė
me parė, lavdojeni veten pėr ēdo sukses. Kur jeni nė depresion ēdo gjė
ėshtė vėshtirė kėshtu qė kur arrini tė bėni diēka ju duhet tė pranoni
dhe shpėrbleni. Mundohuni tė keni disa ngjarje tė kėndshme. E dhuroni
vetėn – kjo ju ndihmonė. 3. ABC-ja e ndryshimit te ndjenjave Ėshtė
e mundshme se personi i cili vuan nga depresioni post-natal tė ketė
mendime tė zymta te cilat shkaktojne gjendje tė ultė shpirtėrore. Kjo
ėshtė e vėrtet pėr ēdokend me ēfardo lloj depresioni. Mundohu tė mendoni
pėr ndonjė ndodhi tė tanishme qė ju ka zemėruar dhe kjo ju ka mėrzitur.
Mendoni pėr ngjarje nė tri faza: A. Ndodhia B. Mendimet tuaja pėr te C.
Ndjenjat tuaja pėr te Zakonisht njerėzit mbajnė nė mend A-nė dhe C-nė.
Ta shikojmė njė shembull. Po supozojmė se fėmiu juaj nuk ndalet sė qari edhe
pse ju keni bėrė ēdo gjė t’i ndihmoni. A. Ndodhia – fėmiu nuk pushon sė qari B.
Mendimet tuaja – ‘Nuk mund tė duroj mė’. ‘Do ta dridhi fėmiun’.
‘Jam nėnė e padobishme’. ‘Nuke meritoj ta kam fėmijė.’ C. Ndjenjat- mėrzitur, fajtore. Sa
e mėrzitshme! Nuk mė vjen ēudi se ndjeheni keq! Ėshtė me rėndėsi tė
jeni tė vetėdijshėm pėr kėto tri faza. Kjo ėshtė se nėse ne mund tė
ndryshojmė se ēka mendojmė pėr njė ngjarje mund tė ndryshojmė si
ndjehemi. 4. Barazpeshimi ‘Barazpeshimi
ėshtė teknikė e dobishme pėr ta provuar. Kur keni mendime negative,
mendime kritike e barazpeshoni duke i thanė vetės gjėra pozitive. Pėr
shembull: Mendimi:
‘Unė nuk jam nėnė e mirė’, mund tė barazpeshohet me: ‘infermjerja ime e
shėndetit mė thotė se jam duke u kujdesur mirė dhe foshnja vazhdon tė
pėrparon.’ Qartėsisht,
kjo ėshtė lehtė tė flitet por vėshtirė tė bėhet. Kur keni mendime
negative shpesh ėshtė vėshtirė tė i largoni kėto, por nėse praktikoni
atėhere bėhet mė lehtė. 5.Mėnyra dy shtyllore Njė
mėnyrė tjetėr qė mund tė ju ndihmojė ėshtė duke i shkruar mendimet
negative nė njė rresht dhe nė rreshtin tjetėr mendimet mė tė
barazpeshuara pozitive. Si kėshtu:
Mendimet negative: Mendimet e barazpeshive:
Nuk jam duke i pėrballuar gjėrat – shtėpia ime ėshtė rrėmujė Gjėrat mirė shkojnė.
Ėshtė nė rregull nėse shtėpia ėshtė pak mė shumė rrėmujė se si zakonisht.
Ju
mund tė vazhdoni dhe tė mbani njė ditar tė ngjarjeve, ndjenjave dhe
mendimeve. Mund tė duket si grafiku i mėposhtėm. Pėrdorni mėnyrat e
shpjeguara qė tė ia filloni tė mendoni nė mėnyrė mė tė barazpeshuar.
Shiqoni pėr gabime nė mendimet e shprehura mė poshtė.
Ngjarja ,Ndjenjat apo emocionet , Mendimet nė mendjen tuaj, Mendimet mė pozitive
Shembull: Sot nė klinik njė nėnė nuk foli me mua Mėrzitshėm dhe nė
depresion Unė nuk i pėlqej asaj; askush nuk mė pėlqen mua.
Ajo me siguri ėshtė e zėnė me mendime tė tjera – unė po konkludoj para kohe se a i pėlqej asaj.
6. Mbani nė mend hollėsirat


1.
Hulumtimet
sqarojnė se personat qė vuajnė nga depresioni nuk i mbajnė nė mend
hollėsirat e ngjarjeve dhe mendojnė nė mėnyrė tė pėrgjithshme si ‘Unė
kurrė nuk kam qenė e mirė pėr asgjė’. Provoni ta mėsoni veten pėr t’i
mbajtur nė mend hollėsirat kėshtu qė tė i kujtoni kohėrat dhe pėrvojat
e mira. Ditari mund tė ju ndihmojė me kėtė. Bėni njė listė tė sukseseve
dhe aspekteve pėr veten si ‘Unė gjithėmonė i mbaj takimet me kohė’, ‘I
kam ndihmuar njė shoqes tė martėn’, Partneri im mė uroj pėr punėn time
javėn e kaluar’.

2. Pėrmbledhja

Pėrdorimi
i planit ditor, shėnimet e kėnaqėsive dhe sukseseve dhe ditari me
mendimet tuaja automatike dhe me mendimet mė pozitive mund tė ju
ndihmojė tė ballafaqoni depresionin dhe mendimet e zymta qė keni kur
jeni nė depresion. 7. Zgjidhja e problemeve tė vėshtira
Ndonjėherė
ne ndjehemi tė zhytur plotėsisht nga gjėrat e komplikuara dhe tė
vėshtira qė duhet ti bėjmė. Njė mėnyrė e cila mund tė ju ndihmojė ėshtė
nėse shkruani hapat tė cilėt duhet t’i merrni pėr ta kompletuar njė
punė dhe mandej e bėni atė punė hap mbas hapi. Kur
jeni nė depresion edhe problemet mė tė vogla mund tė jenė vėshtirė tė
zgjidhen. Nėse keni ndonjė problem qė ėshtė posaqėrisht problem i
vėshtirė, i pėrkujtoni kohėn kur keni zgjedhur problemin tė njejtė me
sukses dhe pėrdorni tė njejtėn mėnyrė. Apo mund ta pyetni ndonjė
shoqe/shok se si kishin vepruar ata nė tė njejtėn situatė. I shkruani
tė gjitha mundėsitė edhe ato qė ju duken pa kuptim. Jeni sa mė kreative
qė ėshtė e mundshme. Sa mė shumė mundėsi qė mund t’i mendoni aq mė
shumė keni mundėsi tė gjeni atė qė do tė bėjė punė. Pasi qė i
konsideroni tė mirat dhe tė kėqijat e tė gjitha mundėsive e zgjedhni
ate tė cilėn ju mendoni ėshtė zgjedhja mė e mirė. 8. Besimet afatgjate
Ndonjėherė
njerėzit kanė mendime nga e kaluara pėr veten tė cilat janė vetė
kritikuese – pėr shembull. ‘Unė nuk jam person shumė i menqur’ apo ‘Unė
nuk jam person shumė i dashur’. Kėto besime zakonisht janė nga pėrvojat
nė tė kaluarėn dhe mund qė nuk janė tė vėrteta tani. Mundohuni tė e
shikoni kėtė mė gjerėsisht, mos e mundoni veten dhe kėrkoni pėr dėshmi
qė i mohon kėto besime. 9. Ku mund tė kėrkojė ndihmė tjetėr?
Kėshilla
e lartėpėrmendura mund tė ju ndihmojnė t’i tejkaloni vėshtėrsitė e
depresionit post-natal dhe prap tė veni nėn kontroll mendimet dhe jetėn
tuaj. Megjithatė,
nėse ju keni nevojė mė shumė ndihmė, kėrkoni ndihmė nga mjeku juaj apo
infermjerja e shėndetit. Siē i pėrmendem mė lartė ekzistojnė edhe
tretmane tė tjera qė mund tė ju ndihmojnė. Nėse
keni ndjenja tė depresionit dhe mendoni tė lendoni veten apo fėmiun
tuaj ju duhet ta vizitoni mjekun sa mė shpejt. Mos harroni qė tretmanet
pėr depresion post-natal ndihmojnė shumė dhe shumica e njerėzve
shėrohen shpejt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Ndodhitė e vėshtira (me stres) jetėsore 2
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Parasite infection in Bristlenose Catfish
» Cat Scratch with swollen finger

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Psikologji-
Kėrce tek: