Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dallimi Psikiatėr – Psikolog

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: Dallimi Psikiatėr – Psikolog   Fri Mar 28, 2008 3:12 pm

cheers --------------------------------------------------------------------------------

Shpeshherė ndodh qė tė ngatėrrohen profesioni i psikologut me atė tė psikiatrit. Prandaj ėshtė e rėndėsishme qė tė bėhet dallimi mes psikologut (psikologut klinik) dhe psikiatrit. Psikiatri nuk mund tė krahasohet mė psikologun. Ai ėshtė krejt ndryshe. Psikiatrėt janė mjekė tė specializuar tė trajtimin e sjelljeve anormale dhe si tė tillė ata mund tė rekomandojnė medikamente, gjė qė smund ta bėjnė psikologėt. Psikiatrėt ndjekin shkollėn mjeksore dhe janė nė fillim doktor nė mjeksi. Ata pastaj specializohen nė trajtimin e sjelles anormale, sėmundjet psikike. Psikiatrėt shohin te problemet e sjelljės sė pacientit shkaqe mjeksore dhe nė kėtė mėnyrė pėrdorin trajtim mjeksor, dmth. terapi me medikamente, krahas terapisė psikologjike. Psikiatria ėshtė degė e mjeksisė, jo e psikologjisė.

Psikologu klinik diplomon nė psikologji dhe mė pas vazhdon studimet pasuniversitare. Zakonisht pas dy apo tre vjetėsh i jepet grada e zakonshme pėr psikologėt Ph. D. ose Dr. phil. (doktor i filozofisė). Pas kėsaj, ai duhet tė praktikoj njė kohė tė gjatė nė njė instuticion nėn kujdesjėn e psikologėve tė tjerė ose psikiatėrve, para se tė fillojė tė trajtojė, diagnostifikojė njerėzit nė menyrė tė pavarur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Dallimi Psikiatėr – Psikolog
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Psikologji-
Kėrce tek: