Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Q'eshte Psikologjia.?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

Q'eshte Psikologjia.? Empty
MesazhTitulli: Q'eshte Psikologjia.?   Q'eshte Psikologjia.? Icon_minitimeFri Mar 28, 2008 3:21 pm

Q'eshte Psikologjia.?

--------------------------------------------------------------------------------

Psikologjia ėshtė nje subjekt i popullarizuar i cili koheve te fundit ėshtė duke u rritur interesimi pėr studimin e saj. Fjala psikologji pėr te paren here ėshtė paraqitur ne Angli me 1693 por nuk ėshtė perdorur dhe nuk ėshtė kuptuar nje kohe te gjate deri ne vitet 1800. Eshte sinonim i perbere nga dy fjale greke "psyche" dhe "logos". Psyche ne menyre origjinale nenkupton frymarrje(respiracion) por me vone ėshtė nenkuptuar si shpirt sepse frymarrja ėshtė indikuar shpirtit e cila ende nuk e ka leshuar trupin. Ne mitologjine greke Psicho ka qene nje grua e cila ka qene ne mardhenie dashurie me perendine e dashurise Erosin. Ai ishte dashnor i saj por kishte nje kusht ndaj saj qe mos t'ia shikonte fytyren e tij kurrė. Por nga kurioziteti Psichoja-nje natė vendosi nje qiri pėr t'ia shikuar fytyren ne momentin kur e kupton Erosi athere e magjepse ate. Pėr t'ia arritur ngadhenjimit ėshtė dashur te beje nje lufte te madhe me perplot rreziqe por ne fund ajo ėshtė transformuar ne perendeshe dhe i'u ėshtė bashkangjitur Erosit ne parajse. Psycha simbolizon shpirtin njerezor. Gjate shekullit te shtatembdhjete kuptimi i fjales psiche ėshtė shenderruar ne kuptimin e mendjes. Logos nje fjale tjeter greke ka nenkuptuar shkencen ose arsyen. Sipas rrugeve Greke psikologjia nje kuptim mbi arsyen ose mbi mendjen, ose si thuhet sot studimi mbi mendjen.

P.S Has got acquainted with the girl, http://cyberblady.com, how it to you? Only it is fair!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Q'eshte Psikologjia.?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Psikologji-
Kėrce tek: