Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Kakuset bimė-deve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

Kakuset bimė-deve Empty
MesazhTitulli: Kakuset bimė-deve   Kakuset bimė-deve Icon_minitimeFri Apr 04, 2008 12:32 pm

cheers

--------------------------------------------------------------------------------

Ngjashem me deven ,por kuptohet nė njė tjeter menyre jane pershatur kaktuset me nxehtisine dhe thatesiren te cilet shpesh quhen edhe bime-deve.Keto bime jetojnė nė shkretėtira dhe nė trupin e tyre deponojnė sasi te medha te ujit.
Psh:kaktusi gjigant(cereus giganteus)arrin gjatesine deri ne 10 m,deponon deri ne 1000 litra uje.Ujin e thithur me ane te rrenjeve kryesisht siperfaqesore e dergojne ne kercellin qe eshte i tulte dhe aty e deponojne.
Per te penguar humbjen e ujot ,gjthet te keto bime jane shndrruar gjmba, te cilet bimen e mbrojne edhe nga shtazet bimengrenese.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Kakuset bimė-deve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Shkencat Egzakte :: Biologji-
Kėrce tek: