Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 ------Eshterat ------

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

------Eshterat ------ Empty
MesazhTitulli: ------Eshterat ------   ------Eshterat ------ Icon_minitimeFri Apr 04, 2008 12:35 pm

Eshterat

----------------------------- cheers ---------------------------------------------

C'jane Eshtrat?

Eshtrat jane perberje kimike (Fosfor + Kalcium + Kripra minerale) e forte me ngjyre te bardhe.

Pas lindjes foshnja ka rreth 326 eshtra , kurse gjat rritjes atij eshtrat i shperbehen(humbin) dhe zvoglohet numri i tyre.

Eshtrat ne rini jane elastik dhe me te forte.Gjithashtu thyerja e eshtrave ne femiri kurohet(sherohet shume shpejt) pershkak se materjet qe duhet (vitamina D) eshte me shumice gjate rinise.

Kemi disa semundje te eshtrave njera nder to eshte shputa e shafshet.

Kjo semundje paraqitet nga mos kudesi jone , Kur i bejme detyrat me shpine jo te drejte , kur nuk mbathim kepuce te pershtatshme, dhe pjesa ku shputa eshte rrafshuar ajo do ngritet.Per ta sheruar kete semundje duhet te mbathim kepuce te pershtatshme si dhe gjate veres te ecim zbathur.

Me von ka me pas edhe sene tjera per eshtrat edhe krejt qka di per anatomi
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
------Eshterat ------
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Shkencat Egzakte :: Biologji-
Kėrce tek: