Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Greqia e Vjeter -- Themeluese e Biologjise.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

Greqia e Vjeter -- Themeluese e Biologjise. Empty
MesazhTitulli: Greqia e Vjeter -- Themeluese e Biologjise.   Greqia e Vjeter -- Themeluese e Biologjise. Icon_minitimeFri Apr 04, 2008 12:35 pm

cheers

--------------------------------------------------------------------------------

Shkenca qe meret me studimin e gjallesave i nisi fillimet e saj ne Greqine Antike. Mendohet qe, greku Alkmeon, i cili ka jetuar ne shek VI p.K, te kėtė qenė I Pari qe ka hulumtuar dhe pershkruar organet e brendshme te kafsheve.

I njohur ėshtė gjithashtu emri i Hipokratit (rreth viteve 460 - 375 para. K). Ai vepronte si mjek dhe i kushtoi vėmendje semundjeve nė lidhje te ngushtė me mjedisin, tokėn ujin, klimen. Ai mohoi teresisht karakterin hyjnor te semundjeve..

Aristoteli, filoz i madh grek, jep njė kontribut tė madh ne zhvillimin e Biologjis. Ai pershkroi qe ne atė kohe njė numer tė madh lloje kafshesh dhe i ndau ato ne kategori tė ndryshme. Ai vlen me te vėrtetė te quhet themeluesi i Zoologjise, domethėnė i shkences qe studion kafshet..

Nxenesi i tij Teofrasi njihet si themeluesi i Botanikes, shkences se bimeve.
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Greqia e Vjeter -- Themeluese e Biologjise.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Shkencat Egzakte :: Biologji-
Kėrce tek: