Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Trajtimi i depresionit dhe epilepsisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

Trajtimi i depresionit dhe epilepsisė Empty
MesazhTitulli: Trajtimi i depresionit dhe epilepsisė   Trajtimi i depresionit dhe epilepsisė Icon_minitimeFri Apr 04, 2008 12:40 pm

cheers

--------------------------------------------------------------------------------

Trajtimi i depresionit dhe epilepsisė

--------------------------------------------------------------------------------

Pėr mjekėsinė ka qenė i njohur fakti se njerėzit qė vuajnė nga ērregullime epileptike nė tru ndjejnė edhe simtoma tė tjera. Ata janė mė tė ndjeshėm edhe ndaj depresionit sesa tė tjerėt. Nga ana tjetėr gjithmonė e mė shumė prova tregojnė se edhe e kundėrta ėshtė e vėrtetė. Njerėzit qė kanė njė histori depresioni e kanė mė tė lehtė tė zhvillojnė sėmundje epileptike. Njoftohet se pritet qė zbulimet tė sjellin metoda mė tė mira pėr tė trajtuar tė dyja sėmundjet.
Organizata Botėrore e Shėndetsisė pėrllogarit se rreth 50 milionė njerėz nė botė vuajnė nga epilepsia, e cila praktikisht ėshtė mbingarkesė e njė aktiviteti elektrik qė zhvillohet periodikisht nė tru dhe shkakton humbje ndjenjash dhe lėvizje tė pakontrolluara. Studimet tregojnė se numri i atyre qė vuajnė nga epilepsia nė vendet nė zhvillim ėshtė dy herė mė i madh duke u krahasuar me vendet e industrializuara.
Lidhja e epilepsisė me depresionin ėshtė vėnė re shekuj mė parė. Hipokrati, fizikan i Greqisė sė lashtė, 1700 vjet mė parė, kishte vėnė re se epileptikėt shndėrohen nė melankolikė. Me tė vėrtetė epileptikėt vuajnė nga depresioni jo vetėm mė shumė sesa njerėzit e shėndoshė, por edhe sesa njerėzit me sėmundje kronike si pėr shembull diabeti. Si rezultat shkencėtarėt e kanė konsideruar depresionin si njė komplikim tė epilepsisė.
Neurologu Andres Kaner thotė se lidhja midis dy sėmundjeve zhvillohet edhe nė drejtim tė kundėrt.
“Tė dhėna nga studime tė bėra nė Suedi dhe nė Universitetin Kolumbia nė Shtetet e Bashkuara, tregojnė se nė fakt njerėzit me depresion, duke u krahasuar me ata normalė, janė 3 deri nė 7 herė mė shumė nė rrezik pėr tė kaluar nė epilepsi.”

Nė njė konventė tė Shoqatės Amerikane pėr Zhvillimin e Shkencės, tė zhvilluar nė Uashington kohėt e fundit, Kaner shpjegoi.

“Kjo lidhje e dyfishtė midis depresionit dhe epilepsisė ndoshta shpjegohet me faktin se tek tė dy sėmundjet mund tė veprojnė mekanizma biologjikė tė pėrbashkėt.”

Kėta mekanizma pėrfshijnė ērregullime nė strukturat e trurit tė quajtura vrigulli ballor dhe tėmblor, tė cilat sipas skanografive tė bėra nė Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe nė Evropė kanė tendencė tė mblidhen nga epilepsia dhe depresioni.”

“Kėshtu qė nuk ėshtė depresioni qė shkakton epilepsinė apo anasjelltas, por kėto dy sėmundje kanė tė njėjtat ērregullime, prandaj nė praninė e njėrės krijohen kushtet pėr t’u zhvilluar tjetra.”
Ky kėndvėshtrim i ri i lidhjes midis depresionit dhe epilepsisė, nxit pėrpjekjet pėr gjetjen e ilaēeve tė pėrbashkėta nė pėrmirėsimin e kurės sė dy sėmundjeve. Filip Xhob, farmakologjist nga Universiteti i Illinoit thotė:

“Ne kemi zbuluar njė fenomen i cili ka hapur njė fushė krejt tė re terapeutike. Me tė dhėnat e reja ne kemi mundėsinė tė krijojmė trajtime mjekėsore mė efektive tė cilat mund tė pėrdoren tek moshat e reja duke u dhėnė kėshtu mundėsinė njerėzve tė mos ndjejnė mė kurrė simtomat e depresionit dhe epilepsisė.”
Nga studimet e bėra theksohet se depresioni kėrkon njė kurė agresive sepse pacientėt me kėtė lloj sėmundje janė tre herė mė shumė nė rrezik ndaj paralizės, diabetit, krizave tė zemės dhe parkinsonit.
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Trajtimi i depresionit dhe epilepsisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Shkencat Egzakte :: Biologji-
Kėrce tek: