Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Sistemi skeletor

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

Sistemi skeletor Empty
MesazhTitulli: Sistemi skeletor   Sistemi skeletor Icon_minitimeFri Apr 04, 2008 12:43 pm

cheers

--------------------------------------------------------------------------------

Sistemi skeletorSkeleti ėshtė njė mrekulli inxhinierike nė vete. Ėshtė sistem mbėshtetės strukturor i organizmit. Ai i mbronė organet vitale si truri, zemra dhe mushkėritė dhe mbėshtet organet e brendshme. Ai pajisė organizmin e njeriut me njė aftėsi superiore pėr lėvizje qė nuk mund tė imitohet prej asnjė mekanizmi artificial. Indi i eshtrave nuk ėshtė inorganik/i pajetė siē mendojnė shumica e njerėzve. Indi i eshtrave ėshtė njė bankė/depozit mineralesh tė trupit qė pėrmbanė shumė minerale tė rėndėsishme si kalciumi dhe fosfati. Nė pajtim me nevojat trupore, ose i depoziton kėto minerale ose i shpėrndanė kėto nė organizėm. Pėrveē gjithė kėtyre, eshtrat gjithashtu prodhojnė qelizat e kuqe tė gjakut.
Pėrveē funksionimit tė pėrkryer tė pandėrprerė tė skeletit, eshtrat qė e pėrbėjnė atė kanė gjithashtu njė strukturė tė jashtėzakonshme. Duke pasur pėr detyrė mbajtjen dhe mbrojtjen e organizmit, eshtrat janė tė krijuara me aftėsinė dhe fuqinė pėr tė pėrmbushur kėtė funksion. Edhe rrethanat mė tė kėqija tė mundshme janė marrė gjithashtu parasysh. Pėr shembull, kocka e kofshės mund tė bartė njė peshė qė mund tė peshojė njė ton nė pozicionin vertikal. Ēuditėrisht, nė secilin hap qė bėjmė, ashti bartė njė peshė tė barabartė me tri herė peshėn e trupin tonė. Kur njė atlet kėrcen me purtekė dhe lėshohet nė tokė, ēdo centimetėr katror i komblikut tė tij i ekspozohet njė presioni prej 1,400 kilogrameėve. Ēfarė e bėn kėtė strukturė, e cila formohet me anė tė ndarjes dhe kopjimit tė qelizės sė vetme origjinale, aq tė fuqishme? Pėrgjigja nė kėtė pyetje fshihet nė krijimin e pabarazueshėm tė eshtrave.
Njė shembull prej teknologjisė sė sotme do tė ishte i dobishėm pėr tė sqaruar mė tėj kėtė ēėshtje. Sistemi i skeleve pėrdoret nė ndėrtimin e ndėrtesave tė gjera dhe tė larta. Elementet pėrkrahėse tė konstruksioneve tė bėra me kėtė teknikė nuk kanė njė strukturė monolite/njėcopėshe, por pėrbėhen prej shumė shufrave tė kryqėzuara qė formojnė njė skele. Me ndihmėn e llogaritjeve komplekse qė mund tė bėhen vetėm me anė tė kompjuterėve, do tė ishte e mundshme tė ndėrtohen ura dhe ndėrtime industriale mė tė forta dhe mė tė lira.
Struktura e brendshme e eshtrave ėshtė e ngjashme me atė tė sistemit tė skeleve qė pėrdoren pėr ndėrtimin e atyre urave dhe kullave. I vetmi dallim i rėndėsishėm ėshtė se sistemi nė eshtra ėshtė mė i komplikuar dhe mė superior nė krahasim me ato tė projektuara nga njerėzit. Me anė tė kėtij sistemi, eshtrat janė jashtėzakonisht tė fortė dhe prapseprap mjaft tė lehtė pėr pėrdorim tė rehatshėm nga njerėzit. Po tė ishte rasti i kundėrt, p.sh., po tė ishte brendia e eshtrave e fortė dhe e plotė sikurse pjesa e tyre e jashtme, do tė ishte tepėr e rėndė qė tė bartej nga njė njeri dhe me lehtėsi do tė thyhej apo plasaritej nga goditja mė e vogėl pėr shkak tė strukturės sė saj tė ngurt dhe tė fortė.
Projektimi i pėrkryer i eshtrave tona na ndihmon qė tė jetojmė jetėn tonė nė mėnyrė shumė tė thjeshtė, tė arrijmmė tė kryejmė madje edhe detyrat mė tė vėshtira lehtė pa dhimbje. Njė tjetėr karakteristikė e strukturės sė ashtit ėshtė lakueshmėria/fleksibiliteti i saj nė pjesė tė caktuara tė trupit. Pikėrisht sikurse qė kafazi i krahėrorit mbronė organet vitale tė trupit si zemrėn dhe mushkėritė, ai gjithashtu zgjerohet dhe mblidhet/tkurret pėr tė lejuar ajrin qė tė hyj dhe dal jashtė mushkėrive.
Elasticiteti/pėrshtatshmėria e eshtrave mund tė ndryshojė me kohė. Pėr shembull, tek femrat, kėllqet zgjerohen kah muajt e fundit tė shtatzėnisė dhe ndahen prej njėra tjetrės. Ky ėshtė njė detal tejet i rėndėsishėm, sepse gjatė lindjes, ky zgjerim lejon qė koka e foshnjės tė dal nga mitra e nėnės pa u shtypur.
Aspektet e mrekullueshme tė eshtrave nuk kufizohen me kėto. Pėrveē fleksibilitetit/lakueshmėrisė, fortėsisė dhe peshės sė lehtė tė tyre, eshtrat kanė poashtu aftėsinė pėr tė riparuar vetveten. Kur njė asht tė thyhet, njeriut i nevojitet vetėm qė ta mbajė kėtė asht tė vendosur mirė pėr t’i lejuar qė tė riparojė vetveten. Siē ėshtė e qartė, ky, sikurse tė gjitha proceset tjera nė organizėm, ėshtė njė proces tejet kompleks nė tė cilin bashkėpunojnė me miliona qeliza.
Aftėsia lėvizėse e skeletit ėshtė njė detal tjetėr i rėndėsishėm pėr ta marrė parasysh. Nė secilin hap qė bėjmė, rruazat kurrizore qė pėrbėjnė shtyllėn tonė kurrizore lėvizin mbi njėra tjetrėn. Kjo lėvizje dhe fėrkim i vazhdueshėm normalisht mund tė shkaktojė qė rruazat kurrizore tė hahen/konsumohen. Pėr tė parandaluar kėtė, nė mes tė secilės rruazė, kėrcet rezistente, tė quajtura ‘disqe’, janė tė vendosura. Kėto disqe funksionojnė si absorbues tė goditjes/amortizues. Nė secilin hap, njė forcė imponohet nga toka nė organizėm si reaksion ndaj peshės trupore. Kjo forcė nuk i shkakton ndonjė dėm trupit pėr shkak tė amortizuesve tė shtyllės kurrizore dhe formės sė lakuar “tė shpėrndarjes sė forcės” sė saj. Po tė mos ekzistonte kjo lakueshmėri dhe pėrbėrje speciale qė zvoglon forcėn e reaksionit, forca e liruar do tė transmetohej drejtpėrdrejt nė kafkė dhe maja e shpinės do tė depėrtonte nė tru duke e shkatėrruar kafkėn.
Gjurmėt e krijimit janė gjithashtu tė dukshme nė sipėrfaqet e kyēeve tė eshtrave. Kyēet nuk kanė nevojė tė lubrifikohen/vajosen edhepse lėvizin pandėrprerė njė jetė tė tėrė. Biologėt bėnė hulumtime pėr tė gjetur arsyen: si eliminohet fėrkimi nė kyēe?
Shkencėtarėt vėrejtėn se kjo u zgjodh me anė tė njė sistemi qė mund tė konsiderohet si njė “mrekulli absolute e krijimit”. Sipėrfaqet e kyēeve tė ekspozuara fėrkimit janė tė mbuluara me njė shtresė tė hollė poroze tė kėrcit. Nėn kėtė shtresė ėshtė njė masė lubrifikuese/lyrėse. Kurdoherė qė ashti shtyp kyēin, ky lubrifikues derdhet me vrull prej poreve dhe bėn qė sipėrfaqja e kyēit tė rrėshqas “si nė vaj”.
Vetėm paramendoni po tė mos ishte gjithēka kaq e pėrkryer dhe e tėrė kėmba tė ishte formuar prej njė ashti tė gjatė tė vetėm. Atėherė, ecja do tė ishte njė problem serioz dhe do tė kishim trupa shumė tė ngathėt dhe tė plogėsht. Madje edhe tė uleshim do tė ishte vėshtirė dhe ashti i kėmbės lehtėsisht do tė thyhej pėr shkak t’i nėnshtrohej vėshtirėsive gjatė veprimeve tė tilla. Megjithatė, skeleti i njeriut ka njė strukturė qė lejon tė gjitha llojet e lėvizjeve trupore.
Allahu krijoi dhe ende krijon, tė gjitha veēoritė e skeletit. Allahu e thėrret njeriun, tė cilin Ai e ka krijuar, tė mendojė pėr kėtė:

…Shiko se si i kombinojmė eshtrat e pastaj i veshim me mish… (Sure Bekare: 259)

Njeriu duhet tė mendojė pėr kėtė, tė ēmoj fuqinė e Allahut, I Cili e ka krijuar atė dhe tė jetė falėnderues ndaj Tij. Poqese nuk e bėn kėtė, ai do tė jetė nė humbje tė vėrtetė. Allahu, I Cili krijoi eshtrat dhe i veshi ato me mish, ėshtė i aftė ta bėj kėtė pėrsėri. Kjo theksohet nė kėtė varg:

A nuk mendon njeriu se Ne e krijuam atė prej njė pike uji (fare), kur qe, ai kundėrshtar i rreptė. Ai na solli Neve shembull, e harroi krijimin e vet e tha: "Kush i ngjall eshtrat duke qenė ata tė kalbur?” Thuaj: "I ngjall Ai qė i krijoi pėr herė tė pare. Ai posedon dijeni tė plotė pėr ēdo krijim. (Sure Ja Sin: 77-79)
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Sistemi skeletor
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Shkencat Egzakte :: Biologji-
Kėrce tek: