Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Teoria e qelizės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

Teoria e qelizės Empty
MesazhTitulli: Teoria e qelizės   Teoria e qelizės Icon_minitimeFri Apr 04, 2008 12:46 pm

cheers

--------------------------------------------------------------------------------

Qeliza ėshtė njėsia thelbsore, funksionale strukturale e tė gjitha organizmave tė gjalla. Ėshtė bartėse e jetės, sepse nė tė zhvillohen tė gjitha proceset jetėsore (funksionet). Qeliza ėshtė trupthi i cili ėshtė i mbėshtjellur me mbėshtjellės qelizor. Ajo ėshtė e mbushur me lėngun e dendur qelizor – citoplazmėm. Nė tė janė tė vendosura pjeset e imėta qelizore – organelet, tė cilat kryejnė funksione tė ndryshme jetėsore. Sipas formės janė tė ndryshme. Qelizat shtazore mund tė kenė formė tė drejtkėndėshit, pllakore dhe cilindrike (qelizat epiteliale), zgjatore (q. Muskulore), yjore (q. Eshtrore), tė degėzuara (q. Nervore) etj. Qelizat shtazore janė mė tė vogla se sa ato bimore. Tė mėdha janė disa qeliza speciale, siē janė vezet e shpendėve. Ndėr to vigan i vėrtėtė ėshtė veza e struthit, e cila ėshtė e madhe sa 36 vezė tė pulės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Teoria e qelizės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Shkencat Egzakte :: Biologji-
Kėrce tek: