Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 ---Trashėgimia---

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

---Trashėgimia--- Empty
MesazhTitulli: ---Trashėgimia---   ---Trashėgimia--- Icon_minitimeFri Apr 04, 2008 12:47 pm

Trashėgimia

------------------- cheers ----------------------------------------------------------

Trashėgimia paraqet proces tė dorzimit tė vetive (informacionit gjenetik, etj) nė zhvillimin individual nga prindit nė pasardhės, respektivisht prej njė gjenerate nė njė gjenerat tjetėr.
Varrėsisht nga aspekti i trashėgėmisė, kjo paraqet dhėnjen e mėtutjeshme tė tė dhėnave pasardhėsve. Pėrderi sa trashėgimia natyrore (biologjike) pėrfishnė tė dhėnat gjenetike, trashėgėmia shoqėrore pėrfshin tė dhėnat informative dhe materiale tė lėna nga individi me testament pėr pasardhėsit e tij.

Trashėgimia biologjike


ė gjitha struktura e qelizės qė kanė aftėsi tė vetė reprodukohen dhe gjat ndarjes tė shpėrndahen nė qelizat bija e pėrbėjnė bazėn materiale tė trashigimisė. Megjithatė, veēanėrisht rol tė rėdėsishėm si bartės tėmaterialit tė informacionit trashėgues kanė kromozomet, meqė si struktura specifike tė bėrthames, gjatė kohės sė ndarjes qelizore mund tė replikohen (riprodhim struktural) edhe me njė shkallė mė tė lartė tė precizitetit tė ndahen nė mėnyrė tė rregullt (segregohet). Trashigimia nuk mund tė shyrtohet jashtė kornizave tė shumimit. Organizmat tė cilat shumohen nė mėnyrė seksuale informacionin biologjik ose trashigimin e bartin nėpėrmjet qelizave seksuale. Te shumimi seksual qeliza vezė dhe spermatozoidi fuzionohen nė zigot, respektivisht paraqesin urėn e cila mundėson ruajtjen e kontinuitetin gjenetik ndėrmjet gjeneratave.
Te individėt e llojeve tė cilat shumohen nė mėnyrė joseksuale cilėsit trashėguese barten me ndarjen e gjelizave somatike tė veēanta ose grupore me ēka fitohet tėrė organizmi i ngjajshėm me formėn amė.
Trashigimia duhet kuptuar jo vetėm si aftėsi e organizmave pėr ta ruajtur lidhjen funksionale dhe materiale ndėrmjet gjeneratave por edhe si aftėsi pėr ta dorzuar karakterin specifik tė zhvillimit individual nė kushte tė caktuara nė mjedisin jetėsor.
Megjithatė, pėrveq lidhshmėrisė sė ngushtė me shumimin, trashigimia ėshtė e varur edhe nga nrdyshueshmėria.
Me trashigimin, nė shumė gjenerata ruhen edhe ngjajshmėritė dhe dallimet e organizmave nga individėt e llojit tė caktuar. Dallimet trashėguese janė rezulltat i ndryshueshmėrisė sė vetive dhe cilėsive trashėguese.

Trashėgėmia nė shoqėri

Me zhvillimin e shoqėrisė kuptimi i trashėgėmisė natyrore ka filluar tė zgjerohet edhe nė kuptimin shoqėrorė e mė kėtė edhe juridik. Qėshtja e trashėgėmisė shoqėrore shikuar nga aspekti juridik ka filluar tė ndryshojė pas shpalljes qė kishte bėrė Jul Cezari pėr trashėgėmin e tij. Ai kishte shpallur pėr trashėgimtarė tė frontit tė birin e adaptuar. Qė nga kjo kohė nė sistemet e ndryshme janė ėshtė pranuar vullneti i shprehur i personave dhe janė nxierrur ligje tė cilat e rregullojnė ēėshtjen e trashėgėmisė sė personave. Mė kėtė personave ju jepet e drejta e zgjedhjes sė trashėgueve me testamenti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
---Trashėgimia---
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» From Trash Room Benjamina to Banyan Bonsai. :)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Shkencat Egzakte :: Biologji-
Kėrce tek: