Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 ----Klonimi----

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

----Klonimi---- Empty
MesazhTitulli: ----Klonimi----   ----Klonimi---- Icon_minitimeFri Apr 04, 2008 12:49 pm

Klonimi

---------------------------- cheers ------------------------------------------------

Krijuesi i Dolly-it, do tė klonoje embrione njeriu

Ian Wilmut, shkencetari qe krijoi delen Dolly ne 1996, u kerkoi autoriteteve britanike autorizimin pėr te klonuar embrione njerėzore, me qėllim gjetjen e trajtimeve pėr sėmundjet neurologjike, u shpreh ai sot. "Shpesh, dija ėshtė thike me dy presa. Pėr personat qe vuajne nga sėmundja Charcot dhe ata qe do tė preken ne tė ardhmėn ne duhet te pėrpiqemi te gjejmė mėnyrėn e trajtimit", deklaroi Wilmut. Nėse do t'i jepet autorizimi, ekipi i Wilmut do tė jetė i dyti qe do tė lejohet te klonoje embrionet njerėzore pėr kerkime mjekesore. Klonimi terapik u lejua me ligj ne Britanine e Madhe ne vitin 2002, por, deri tani vetėm njė ekip e ka marrė lejen e Autoritetit pėr Fertilizimin njerezor dhe Embrionologjine (HFEA) pėr klonimin e embrioneve njerėzore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
----Klonimi----
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Shkencat Egzakte :: Biologji-
Kėrce tek: