Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 U zbulua origjina e smundjes AIDES(sida)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

U zbulua origjina e smundjes AIDES(sida) Empty
MesazhTitulli: U zbulua origjina e smundjes AIDES(sida)   U zbulua origjina e smundjes AIDES(sida) Icon_minitimeFri Apr 04, 2008 12:50 pm

cheers

--------------------------------------------------------------------------------

Pere here tė parė njė grupe shkenctaresh nga njė afrika e jugut ia arriti te zbuloje origjinen e kėsaj semundje ngjitese qe e kaploi botėn.

Rezultatet tregojn se kjo smundje ka ardhur pėrmes kontaktit te njerzvz me perzirjen e viruseve me majmunin te cilin ne afrike e konsumojn ende popullsia.
Ka mundėsi qe virusi ėshtė bartur tek njeriu qysh me mija vjete kur djate gjuetise njerzit kan marrur plage dhe ne kontakt me gjakun e majmunit ka shkaktuar deformimin e gjeneve tek njeriu e qe me von ne kohėn moderne afrikanet te cilėt jan bartur si skllaver sidomos ne kontinentin e ri kan bartur kėtė virus me vete dhe ne kontakt me te bardhet(mardhenje seksuale) kan shpernda virusin e panjohur deri tani.
Tani shkencetaret shpresojn se me kėtė zbulim do ia arrijn me shpejt te gjejn njė vaksinim kundėr kėsaj smundje vdekjepruese.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
U zbulua origjina e smundjes AIDES(sida)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Shkencat Egzakte :: Biologji-
Kėrce tek: