Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Alergjia, "mundimi" i stinės sė pranverės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: Alergjia, "mundimi" i stinės sė pranverės   Fri Apr 04, 2008 12:58 pm

Alergjia, "mundimi" i stinės sė pranverės

--------------------------------------------------------------------------------

Pranvera, stina e luleve, nuk ėshtė e pėlqyeshme pėr tė gjithė, sidomos pėr ata qė vuajnė nga alergjitė, pėr tė cilėt kjo kohė ėshtė mundimi mė i madh i gjithė vitit. Kjo pėr shkak tė alergentėve (substanca qė shkaktojnė irritim), qė nė kėtė stinė janė mė tė pranishėm nė atmosferė dhe 'sulmojnė' vazhdimisht njerėzit alergjikė duke iu shkaktuar atyre probleme tė shumta shėndetėsore. Problemet lindin sapo fillon tė ndryshojė klima dhe fillojnė tė ēelin lulet e tė gjitha bimėve, gjė qė bėn tė shpėrndahet nė ajėr njė sasi e madhe poleni, i cili mė vonė nxit irritimet e lėkurės. "Shenjat e alergjive janė kryesisht irritime, lotimet e syve, probleme tė hundėve, grykėve etj",- shpjegojnė mjekėt. Alergjitė shkaktohen edhe nga substanca tė tjera, pluhuri, fruta tė ndryshme, por gjithsesi poleni i luleve ėshtė alergenti mė i zakonshėm qė shkakton alergjitė sezonale. Sipas mjekėve alergologė, problemet mė tė mėdha nga alergjitė vijnė nė orėt e para tė mėngjesit, pasi nė kėtė orė poleni i luleve ka njė pėrqindje mė tė madhe nė ajėr. Por, edhe orėt e mbrėmjes janė tė rrezikshme pėr alergjikėt, ndėrkohė qė ditėt mė tė kėqija janė ato me erė, kur poleni shpėrndahet mė shpejt. Mjekėt thonė se alergjitė janė sėmundje sezonale, por kronike dhe nuk duhen nėnvlerėsuar pasi mund tė sjellin pasoja tė rėnda pėr organizmin. Nga pakujdesia dhe moskurimi ato mund tė kalojnė deri nė ekzema tė lėkurės, probleme tė frymėmarrjes etj. Pėr t'i parandaluar, mjekėt kėshillojnė kryerjen e testeve tė alergjisė, pėr tė zbuluar se nga vijnė irritimet dhe mė pas fillimin e kurimit lidhur me kėto probleme specifike.
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Alergjia, "mundimi" i stinės sė pranverės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Shkencat Egzakte :: Mjeksi-
Kėrce tek: