Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Tė pėrgjithshme rreth Biologjisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

Tė pėrgjithshme rreth Biologjisė Empty
MesazhTitulli: Tė pėrgjithshme rreth Biologjisė   Tė pėrgjithshme rreth Biologjisė Icon_minitimeFri Apr 04, 2008 4:20 pm

Tė pėrgjithshme rreth Biologjisė

--------------------------------------------------------------------------------

1 Bazat e azotuara te ADN janė

Adenina
Guanina
Citozina
Timina

2 - Uracili ėshtė baze e azotuar qe takohet te ARN m dhe nuk takohet te ADN

3 - Gjeni ndėrtohet nga ADN

4 - Aleli ėshtė formė alternative e njė gjeni.

5 - Gjeni ėshtė pjesė e ADN pergjegjese pėr transmetimin e njė tipari.

6 - ADN ndodhet ne Berthame e ne Mitokondri

7 - ADN ndryshon nga ARN .. nga njė prej baza te azotuara.

8 - ARN i ndodhet ne Berthame

9 - Gameti femeror i njė lloji shtazor ka njė numer haploid kromozonesh.

10 - Dukuria e pranise se njė numri kromozonesh me tė madh se 2n dhe sa njė shumefish i numrit n emerohet Poliploidi.

11 - Njė individ quhet homozigot pėr njė tipar te dhėnė nqse pėr kėtė tipar ka dy alele te njėjtė.1 - Sėmundja e malarjes shkaktohet nga plazmodiumi i malarjes

2 - Kodi gjenetik pėrmban instruksionin pėr renditjen e aminoacideve ne proteine.

3 - Ne spermatozoidin e njeriut ndodhen njė kromozon Y

4 - Tek njeriu individi femėr ndryshon nga individi mashkull sepse ne perberjen kromozoike te tij ai ka njė kromozon Y

5 - Kromozonet e seksit janė te pranishme ne
qilizat vezė
ne spermatozoide

6 - Numri i kromozoneve te zigota e njeriut ėshtė diploid

7 - Hemofilia ėshtė semundje qe takohet kryesisht tek meshkujt.

8 - Ne njė familje e cila ka katėr vajza, pritet te linde femija e peste. Mundėsia qe ky fėmijė te linde djalė ėshtė 50 %

9 - Probabiliteti pėr te qenė i sėmurė njė fėmijė i lindur nga dy prinder, mbartes te njė semundje tresheguese recesive ėshtė 25%

1 - Astigmatizmi ėshtė crregullimi i te shikuarit

2 - Siperfaqa e lekures se trupit arrin deri ne 2 m katror

3 - Hormoni Adreno- kortikotrop prodhohet nga adenohipofiza

4 - trashesia e lekures se njeriut luhatet ne 0,5- 5 mm

5 - Gjendrat qe prodhojne hormone janė
hipofiza
tiroidia
vezoret
neurohipofiza
termisheza

6 - Ne zhvillimin fizik te organizmit ndikojne hormone te prodhuara ngagjendrat e meposhtme
Hipofiza
Tioridia
Gjendrat seksuale

7 - Ne zhvillimin seksual te njeriut ndikojne hormonet te prodhuara nga
gjendrat
seksuale
hipofiza
tiroidiaHormoni i rritjes GH i cili ndikon ne procesin e rritjes se kockave dhe muskujve si dhe ne proceset metabolike prodhohet nga adenohipofiza

2 - Hormoni kundėr urinimit ADH prodhohet nga neurohipofiza

3 - Estratioli ėshtė hormon qe prodhohet nga vezorja

4 - Kifoza ėshtė njė semundje e shtylles kurrizore e cila pasqyrohet me e dalė

5 - Fortesia e kockave ėshtė e lidhur me kriperat e karbonatit dhe fosfatit te kalciumit
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Tė pėrgjithshme rreth Biologjisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Shkencat Egzakte :: Biologji-
Kėrce tek: