Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Program Orientues Pėr Pėrgatitjen E Provimit Kombėtar Tė Maturės Shtetėrore Pjesa II

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

Program Orientues Pėr Pėrgatitjen E Provimit Kombėtar Tė Maturės Shtetėrore Pjesa II Empty
MesazhTitulli: Program Orientues Pėr Pėrgatitjen E Provimit Kombėtar Tė Maturės Shtetėrore Pjesa II   Program Orientues Pėr Pėrgatitjen E Provimit Kombėtar Tė Maturės Shtetėrore Pjesa II Icon_minitimeFri Apr 04, 2008 4:24 pm

Ky program duhet shqyrtuar me kujdes dhe rigorozitet nga secili prej grupeve te te interesuarve, sidomos kujdes duhet bere nga specialistet e perfshire ne hartimin e bankes se pyetjeve dhe tezes se provimit te biologjise si lende me zgjedhje per maturen shteterore, te cilet mos te perfshijne per vleresim ceshtje mesimore qe nuk jane parashikuar ne kete program. Vemendje duhet te tregojne keta specialiste dhe ne lidhje me sigurimin e balances midis perqindjes qe ze secila fushe studimi ne kete program me perqindjet qe zene keto fusha studimi ne testin e kontrollit per provim.

Mesuesit qe do pergatitin nxenesit per provimin e biologjise duhet ti aftesojne nxenesit jo vetem per ceshtjet mesimore te percaktuara ne kete program por dhe ne drejtim te zgjidhjes me shkrim te detyrave biologjike. Kujdes te vecante duhet te beje mesuesi ne drejtim te aftesimit te nxenesve ne zgjidhjen e ushtrimeve dhe problemeve te biologjise per fushat e percaktuara ne program si dhe te pergatitjes se tyre me teknikat e vetvlesimit. Pergatitja e nxenesve per provimin e biologjise, duhet bere ne menyre te vazhdueshme duke perdorur nje larmi metodash dhe mjetesh.

Nxenesit duhet te sigurojne cilesine e nxenies se ceshtjeve mesimore, koncepteve kimike dhe aftesive te percaktuara ne program. Per te arritur kete here here ata duhet t’i rikthehen dhe ceshtjeve te tjera mesimore te biologjise ne shkollen e mesme te cilat, nuk jane parashikuar ne program, por qe permbajne informacion baze per te pervetesuar materialin e zgjedhur per provim.

Te fusha e sistematikes, lidhur me klasifikimin e gjallesave bimore dhe shtazore, te kihet parasysh se kerkohen vetem vecorite e pergjithshme, ndertimi, struktura dhe shumimi i grupimeve kryesore.PERMBAJTJA SIPAS FUSHAVE

Bazat kimike te jetes
-Biologjia 9
Kapitulli:
 Bazat kimike te jetes


Biologjia qelizore
-Biologjia 9
Kapitulli:
 Qeliza, struktura dhe funksioni i saj
 Energjia per jeten
 Ndarja qelizore
 ADN rekombinante
 Bioteknologjia
 Funksionet jetesore te bimeve

Sistematika
-Biologjia 9
Kapitulli:
 Klasifikimi i gjallesave
 Viruset dhe prokariotet
 Eukariotet: protistet dhe kerpudhat
 Eukariotet: bimet
 Eukariotet: kafshet e thjeshta
 Eukariotet: kafshet e komplikuara

-Biologjia 2
Kapitulli:
 Riprodhimi dhe zhvillimi te bimet

-Biologjia 3 (profili natyror)
Kapitulli:
 Ndertimi i bimeve

Anatomia, fiziologjia shtazore

-Biologjia 2
Kapitulli:
 Riprodhimi dhe zhvillimi te kafshet dhe njeriu

-Biologjia 3 (profili natyror)
Kapitulli:
 Hyrje ne fiziologjine e kafsheve dhe njeriu
 Sistemet koordinative tek kafshet dhe njeriu
 Te ushqyerit dhe energjia
 Ruajtja e mjedisit te brendshem te kafshet dhe njeriu

-Biologjia 4 (profili natyror)
Kapitulli:
 Gjenetika e njeriut
 Veprimtaria nervore

Evolucioni
-Biologjia 3 (profili natyror)
Kapitulli:
 Gjenetika e popullatave dhe lloji

Trashegimia
-Biologjia 2
Kapitulli:
 Informacioni gjenetik
 Trashegimia. Teorite dhe ligjet e saj
 Gjenet dhe tiparet

-Biologjia 4 (profili natyror)
Kapitulli:
 Gjenetika e njeriut

Mikrobiologjia
-Biologjia 9
Kapitulli:
 Viruset dhe prokariotet


Ekologjia
-Biologjia 9
Kapitulli:
 Organizmat dhe mjedisi


-Biologjia 2
Kapitulli:
 Popullatat dhe komunitetet

-Biologjia 4
Kapitulli:
 Njeriu dhe mjedisi


Shenim:Temat perkatese per cdo kapitull ndodhen tek permbajtja e programitPeshat e fushave kryesore


• Bazat kimike te jetes 2%


• Biologjia qelizore 19%


• Sistematika 26%


• Anatomia , fiziologjia shtazore 24%


• Evolucioni 3%


• Trashegimia 15%


• Mikrobiologjia 2%


• Ekologjia 9%

Pėrmbajtja e Programit:

Teksti: Kapitulli: Tema :

Biologjia- 9
Bazat kimike te jetes
1. Lenda dhe energjia ne rrjedhen e jetes
2. Molekulat me rendesi biologjike
Qeliza, struktura dhe funksioni i saj. 1. Ndertimi i qelizes
2. Organele te tjera qelizore
Funksioni i membranes Pershkueshmeria e membranes qelizore me ane te transportuesve
Energjia pėr jetėn. 1. Energjia dhe reaksionet kimike
2. Frymekembimi qelizor dhe fermentimi
Klasifikimi i gjallesave 1. Mbreterite e gjallesave
Viruset dhe prokariotet 1. Viruset
2. Mbreteria Monera
3. Te ushqyerit e baktereve
Eukariotet: protistet dhe kerpudhat 1. Mbreteria Protista
2. Algat, Protistet veteushqyes
3. Algat shumeqelizore
4. Kerpudhat dhe likenet
Eukariotet: Bimet 1. Klasifikimi i bimeve
2. Bimet joenezore: Briofitet
3. Bimet enezore pa faze
4. Bimet me fare te zhveshur
5. Bimet me fare te veshur
Eukariotet: Kafshet e thjeshta
1. Klasifikimi i kafsheve
2. Sfungjeret dhe knidaret
3. Krimbat. Krimbat e shtypur
4. Krimbat e rrumbullaket dhe krimbat unazore
5. Kafshet me trup te bute
Eukariotet: Kafshet e komplikuara
1. Tipi i kembenyjetuarve
2. Klasat kryesore te tipit te kembenyjetuarve
3. Tipi i lekuregjemboreve
4. Tipi i kordateve. Peshqit
5. Amfibet. Zvarraniket
6. Shpendet. Gjitaret
Organizmat dhe mjedisi 9. Ekosistemet
10. Faktoret ekologjike
Biologjia- 2

Informacioni gjenetik
1. Struktura dhe dyfishimi i AND-se. Acidi ribonukleik
2. Paketimi i AND ne kromozome
3. Kodi gjenetik
4. Biosinteza e proteinave. Transkriptimi
5. Biosinteza e proteinave. Translatimi dhe mbarimi
Ndarja e qelizave
1. Cikli jetesor i qelizave
2. Riprodhimi i qelizave me mitoze
3. Mejoza
4. Formimi i gameteve mashkullore dhe femerore te gjallesat shtazore
5. Krahasimi ndermjet mitozes dhe mejozes
Riprodhimi dhe zhvillimi te kafshet dhe njeriu
1. Riprodhimi joseksual.
2. Riprodhimi seksual.
3. Funksioni i riprodhimit te mashkulli.
4. Funksioni i riprodhimit te femra.
Riprodhimi dhe zhvillimi te bimet 1. Riprodhimi joseksual te bimet
2. Lulja, organ i riprodhimit seksual te bimet
3. Kuptimi per pjalmimin dhe pllenimin te bimet
4. Zhvillimi te bimet
Trashegimia. Teorite dhe ligjet e saj
1. Thelbi i zbulimeve te ligjeve te trashegimise
2. Ligji i zberthimit te tipareve
3. Teoria kromozomike dhe ligji i grupimit te pavarur te tipareve
4. Gjenet e lidhura dhe kryqkembimi
5. Trashegimia e tipareve te lidhura me seksin
Gjenet dhe tiparet 1. Analiza e trashegimise se tipareve
2. Mutacionet numerike kromozomike
- Mutacionet strukturore kromozomike
Popullatat dhe komunitetet 1. Popullatat
2. Komunitetet
3. Energjia ne komunitete
4. Piramidat ekologjike
Biologjia-3
(p.natyror)
Gjenetika e popullatave dhe lloji
1. Popullata. Ligji Hardi-Vainberg
2. Mikroevolucioni: Faktoret e evolucionit
3. Lloji dhe mekanizmat e izolimit riprodhues
ADN rekombinante 1. Rikombinimi gjenetik: konjugimi, transformimi
2. Transduksioni, hibridizimi molekular dhe plazmided
3. Enzimat e restriksionit
4. Formimi i ADN rekombinante
Bioteknologjia 1. Diagnostikimi anomalive para lindjes me rruge bioteknologjike
2. Drejtime bioteknologjike te prodhimit te lendeve farmaceutike kuruese
3. Terapia gjenetike
Hyrje ne fiziologjine e kafsheve dhe te njeriut
1. Organizimi hierarkik i trupit te njeriut
Sistemet koordinative te kafshet dhe njeriu
1. Mesazheret molekulare
2. Sistemi endokrin te njeriu
3. Qeliza nervore
4. Impulsi nervor
5. Organizimi i sistemit nervor
6. Truri dhe njohja shqisore
7. Skeleti- Roli i tij ne mbeshtetje dhe levizje
8. Sistemi muskulor
Te ushqyerit dhe energjia
1. Aparati tretes te njeriu
Ruajtja e mjedisit te brendshem te kafshet dhe te njeriu 1. Gjaku- ind i lenget qe realizon transportin e brendshem
2. Sistemi i qarkullimit
3. Sistemi i mbrojtjes se trupit
4. Pergjigjia imunitare specifike
5. Frymemarrja
6. Sistemi ekskretues te kafshet
7. Veshka si organ kryesor i ekskretimit
Ndertimi i bimeve
1. Organizimi i trupit te nje bime
Funksionet jetesore te bimeve 1. Formimi i lendeve organike te bimet
Biologjia- 4 (p. natyror)
Gjenetika e njeriut
1. Harta gjenetike e njeriut
2. Sistemi HLA
Veprimtaria nervore
1. Organizimi i pergjithshem i sistemit nervor qendror
2. Organizimi i SNQ; Truri i madh
3. Hierarkia funksionale e trurit dhe vetite elektrike te kores
Njeriu dhe mjedisi 1. Burimet natyrore dhe ndikimi i njeriut
2. Biodiversiteti dhe roli i tij per njeriun
3. Pasurite energjitike natyrore
4. Ruajtja e energjise
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Program Orientues Pėr Pėrgatitjen E Provimit Kombėtar Tė Maturės Shtetėrore Pjesa II
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Shkencat Egzakte :: Biologji-
Kėrce tek: