Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Program Orientues Pėr Pėrgatitjen E Provimit Kombėtar Tė Maturės Shtetėrore Pjesa III

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

Program Orientues Pėr Pėrgatitjen E Provimit Kombėtar Tė Maturės Shtetėrore Pjesa III Empty
MesazhTitulli: Program Orientues Pėr Pėrgatitjen E Provimit Kombėtar Tė Maturės Shtetėrore Pjesa III   Program Orientues Pėr Pėrgatitjen E Provimit Kombėtar Tė Maturės Shtetėrore Pjesa III Icon_minitimeFri Apr 04, 2008 4:25 pm

Shėnim:
Gjatė pėrgatitjes pėr provim, nxėnėsit duhet tė bėjnė kujdes qė tė aftėsohen nė zgjidhjen e ushtrimeve dhe problemave qė lidhen me pėrmbajtjet e pėrcaktuara nė kėtė program.Koncepte. Njohuri. Shprehi.

Molekule Ekzonet. Koenzimė.
Molekule me rendesi biologjike Bėrthamėza. Frymėkėmbim qelizor.
Karbohidrat Kromatina. Fermentim.
Lyrat Mitoza. Fotosintezė.
Proteinat Mejoza. Pigment.
Acidet nukleike Citokineza. Pigmente klorofiliane.
Qeliza Ndėrfaza. Plasmidet.
Qeliza bimore Gametogjeneza. Vektor gjenetik.
Qeliza shtazore Ovogjeza. Antitrup i monoklonuar.
Qeliza prokariote Smermatogjeneza. Sondat bėrthamore.
Qeliza eukariote ADN-satelite. Bimė.
Membrana ADN-citoplazmike. Kafshė.
Membrana qelizore ARN. Virus.
Pershkueshmeri membranore ARN e informacionit. Monera.
Osmoza ARN e transportit. Protisa.
Shpėrhapje e thjeshte ARN ribozomike. Kėrpudhė.
Shperhapje e lehtėsuar ARN-prekusore. Lule.
Transport aktiv Sn- ARN. Tal.
Endocitoza ARN –e pjekur. Hife.
Ekzocitoza Enzima. Micel.
Protoplazma Enzima tė restriksionit. Spor.
Bėrthama Biosinteza. Sporang.
Mitokondri Klon gjenesh. Saprofit.
Rjeti endoplazmatik Klonimi. Parazit.
Ribozom Transkriptim. Mikoriza.
Poliribozom Translatim. Vetėushqyes.
Kloroplast Kodon. Jetėrushqyes.
Ap. Golxhi Antikodon. Zooplankton.
Lizozom Terapi gjenetike. Fitoplankton.
Mikrogypthat Vakuola Pjalmim.
Mikrofijezat Metabolizėm. Boēe.
Centriole Anabolizėm. Frut.Koncepte. Njohuri. Shprehi.

Cikli litik. Fare Pjekuri seksuale
Cikli lizogjenik. Endosperme Tretje
Bakteriofag. Vertebrore Popullate
Komplementaritet. Jovertebrore Lloj
Izolim riprodhues. Riprodhim Evolucion
Hojza. Riprodhim joseksual Zinxhir ushqimor
Lėvizje peristaltike. Riprodhim seksual Rrjete ushqimore
Vilozitet. Mantel Ekosistem
Vetushqyes kimiosintetik. Radule Biosfere
Vetushqyes fotosintetik. Skelet i brendshem
Rregullimi i glicemisė. Skelet i jashtem
Rėndėsia dhe llojet e izolimit riprodhues. Kafshe homeoterme
Tė ushqyerit e gjallesave tė thjeshta. Pllenim
Proceset e tjera jetėsore tė gjallesave. Hormon
Faktorėt e evolucionit. Neuron
Farė. Nerv
Harta gjenetike. Gjender endokrine
Trashėgimia e tipareve. Gjender ekzokrine
Informacion gjenetik. Sinaps
Kodominancė Impuls nervor
Introne Artikulacion
Gjen Receptor
Kromozom Osteocit
Fenotip Sarkomer
Gjenotip Leukocit
Kryqkembim Limfocit
Rekombinante Eritrocit
Mutacion kromozomik Plazma
Harta gjenetike Aglutinim
Trashėgimia e tipareve Ekskretim
Informacion gjenetik Sekretim
Zigote Neufron


Lista e shprehive qė duhet tė gjenden nė testet kandidatė


Shprehitė :

Nxėnėsi duhet

• Tė bėjė :
- Krahasime ndėrmjet gjallesave tė grupeve tė ndryshėm;
- dallime ndėrmjet qelizave tė ndryshme dhe
- dallimet midis rekombinimeve natyrore dhe atyre nėpėrmjet bioteknologjisė.

• Tė gjejė :
- Ndryshimet qė kanė ēuar nė mutacionet gjenike dhe kromozomike dhe
- mėnyrat e formimit tė llojit.
• Tė pėrshkruajė :
- Rrugėn qė ndjek ushqimi dhe shndėrrimet e tij nė aparatin tretės;
- funksionet e gjakut;
- funksionet e trurit dhe
- funksionet e veshkės.
• Tė krahasojė :
- Llojet e qelizave;
- shumimin qelizor nė lloje tė ndryshme qelizash;
- mejozėn me mitozėn;
- spermatogjenezėn me ovogjenezėn;
- frymėkėmbimin me fermentimin;
- frymėmarrjen me fotosintezėn;
- ARN me ADN dhe
- Llojet e ARN-sė.
• Tė ndėrtojė :
- Modele komplementare tė ADN – ARN mesazhere – aminoacid dhe
- modelin e funksionimit ADN-ARN-Proteinė.
• Tė analizojė :
- Automatizimin e zemrės dhe varėsinė e saj nga SNQ dhe sistemi hormonal;
- lidhjet ushqimore nė natyrė dhe ekuilibrat natyrorė.
• Tė njehsojė :
- Njėsitė bazė tė ndėrtimit tė molekulave biologjike;
- elementet kimikė bazė tė molekulave biologjike;
- bilancin energjetik nė fazat e frymėkėmbimit qelizor;
- gjatėsinė e gjenit;
- masėn e gjenit;
- sasinė e mononukleotideve tė njė gjeni dhe
- masėn e proteinės qė kodon njė gjen.

• Tė shfrytėzojė :
- Ligjet e Mendelit nė ushtrime pėr trashėgiminė;
- ligjin Hardi-Ėajenberg nė njė popullatė nė ekuilibėr gjenetik dhe
- unitetin fiziologjik pėr funksionimin e organizmit si njė i tėrė.

• Tė interpretojė :
- Teknikat e bioteknologjisė;
- lidhjet grup gjaku – Transfuzion gjaku;
- lidhjen sistem nervor- hormonal nė homeostazė dhe
- tejēimin e influksit nervor pėrgjatė fijes nervore dhe nė sinaps.

• Tė zbatojė :
- Ligjet e trashėgimisė dhe
- kategoritė sistematike.
• Tė hartojė :
- Zinxhirėt ushqimorė;
- rrjetat ushqimore dhe
- ciklet e qarkullimit tė elementeve nė natyrė.

• Tė listojė :
- Organelet e qelizės prokariote;
- organelet e qelizės eukariote;
- mjetet pėr diagnostikimet me anė tė bioteknologjisė;
- pjesėt pėrbėrėse tė aparateve dhe sistemeve tė njeriut;
- indet bimore dhe shtazore.
• Tė modelojė :
- Ndėrtimin e membranės qelizore;
- metabolizmin qelizor;
- lidhjen gjen-tipar dhe
- molekulėn e ADN-sė.
• Tė plotėsojė :
- Korrespondencat organel- funksion;
- korrespondencat organ- funksion;
- korrespondencat element- funksion;
- korrespondencat gjallesė- grupklasifikimi dhe
- korrespondencat gjendėr- hormon.
• Tė skicojė :
- Qelizėn bimore;
- qelizėn shtazore dhe
- etapat e tejēimit tė mesazhit nervor.
• Tė pėrcaktojė :
- Njėsitė bazė tė ndėrtimit tė molekulave biologjike;
- elementet kimikė bazė tė molekulave biologjike;
- shndėrrimet nė proceset energjetike nė qelizė;
- rėndėsinė e zbatimit tė teknologjisė sė AND-rekombinante;
- dallimin frymėkėmbim- fermentim;
- funksionet e riprodhimit tek mashkulli dhe femra;
- dallimet midis riprodhimit aseksual dhe seksual;
- mėnyrat e transportimit tė oksigjenit dhe dyoksidit tė karbonit gjatė frymėshkėmbimit mushkėror;
- mėnyrat e rregullimit tė glicemisė nė gjak me ndihmėn e hormoneve dhe
- faktorėt qė ndikojnė nė zhvillimin seksual tek njeriu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Program Orientues Pėr Pėrgatitjen E Provimit Kombėtar Tė Maturės Shtetėrore Pjesa III
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Shkencat Egzakte :: Biologji-
Kėrce tek: