Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Ushqimi Dhe Shendeti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

Ushqimi Dhe Shendeti Empty
MesazhTitulli: Ushqimi Dhe Shendeti   Ushqimi Dhe Shendeti Icon_minitimeFri Apr 04, 2008 4:26 pm

Ushqimi Dhe Shendeti

--------------------------------------------------------------------------------

USHQIMI DHE SHENDETI

Kohet po ndryshojne, dhe me kulturen Perendimore vjen dhe menyra e te ngrenit qe nuk eshte aspak e shendetshme. Vendet e industralizuara Perendimore vuajne nga mbipesha dhe nga pasojat e te ngrenit ushqmie "plehre" si shprehen Amerikanet kur vjen fjala per McDonalds, ose kompani te tjera te ushqimit te shpjete.
Nese konsumoni ushqim te perzgjedhur dhe te fresket mund te jeni jashte rrezikut nga kanceri, diabeti, semundjet e zemres dhe kolesteroli. Padyshim keto semundje vijne dhe si pasoje e historise familjare por ne shumicen e rasteve vijne nga menyra e jeteses dhe konsumimi i ushqimeve me kolesterol te larte si edhte dhe mishi i vicit apo i deles.

Se pari, duhet te hani sipas filozofise se Konfucit "Ha aq sa te mbushesh barkun 80%". Eshte nje thenie e thjeshte por me te verteta principale. Ideja e "mbushjes se barkut" nuk eshte e rekomanduar nga mjeket, sepse jo vetem qe konsumon me shuem kalori por edhe "lodh" sistemin e tretjes. Sipas studimeve shkencore, mbi ngrenia eshte pasoja e pare e ngadalesimit te sistemit metabolik te trup. Metabolizmi eshte cdo reaksion kimik qe ndodh ne qeliza per thyerjen e ushqimeve dhe perberjen e proteinare, dhe energjise celulare si eshte ATP-ja. Kur ky sistem ngadalesohet, ka efekt dhe mbi sistemiin imunitar dhe rezulton ne probleme te ndryshme shendetsore.
Keshilla dietore:
• Bej rreth 30 minuta fiskulture cdo dite.
• Qendroju larg dietave te rrezikshme qe nderpresin ushqimin ne sasi dramatike. Nuk e thene qe te gjithe te kemi trupa prej modelesh. Pra, syno per nje peshe te pershtashme per gjatesine tende.
• Konsumo nje mori produktesh dritherash cdo dite.
• Konsumo nje variacion frutahs dhe perimesh cdo dite.
• Mos konsumo ushqim te vjeter dhe te sterlyer ne dhjamra dhe vaj.
• Konsumo ushqime qe kane pak sasi dhjami, dhe kolesteroli, te pije shiko per permbajten e sheqerit dhe kafeines.
• Perdor pak kripe ne ushqim per te pasur veshka te shendetshme.
• Pijet alkolike nuk ndihmoje shendetin, ndaj dhe duhet te konsumohen ne sasi te vogla.
Shumica e njerzve konsumoje sasine e kalorive qe nje duhen ne dite, ne nje vaft. Per shembull, nje pjate fasule, me dy feta buke, djath te bardhe, dhe nje thele mish, ne shume ratse perben 2/3 e kalorive qe nje individ ka nevoje ne dite (rreth 2000 kalori). Sigurisht sa me shume aktivitet fizik te kete njeriu aq me shume nevoje per kalori ka. Per here te pare ne keto faqe ju ftojme te ndertoni dieten tuaj ditore sipas piramides se ushqimit.

FRUTAT DHE PERIMET

Ne vitin 1948 Amerikani Jay Kordich semuret nga kanceri i fshikezes se urines...Doktoret i thane se ishte e pamundur qe te sherohej, POR ai e mundi semundjen duke perdorur lengje frutash dhe perimesh.

Me poshte jane te rradhitura ndikimet e disa frutave dhe perimeve:

- Fiku - Ve ne pune aparatin tretes dhe i jep nxehtesi trupit.

- Molla - Pastron veshket, sheron cregullimet ne aparatin tretes.

- Bananja - Ben mire per zemren, muskujt dhe e clodh trupin.

- Kajsija - Proshon gjak. Zbukuron lekuren dhe ben mire per floket. Parandalon kancerin.

- Vishnja - Eshte depo vitaminesh dhe mineralesh.

- Qitro - Ndihmon tretjen. Pakeson rrjedhjen e gjakut nga mishi i dhembeve, sherron ftohjen dhe stabilizon kolesterolin.

- Portokalli - Te mbron nga ftohja, gripi, semundjet e zemres dhe paraliza.

- Mandarina - Ndihmon ne luftimin e infeksionit.

- Rrushi - Pastron veshket, melcine e zeze dhe stabilizon rrahjet e zemres.

- Pjepri - Largon pagjumesine, ben mire per kancerin e zorreve dhe te lekures.

- Qershia- ul nivelin e kolesterolit ne trup.

- Dardha - Ben mire per forcimin e zemres dhe damareve dhe presionin e ulet te gjakut.

- Speci - Ben shume mire per floket, thonjte dhe lekuren.

- Brokoli - Pakeson rrezikun e kancerit te stomakut dhe te tubit te ushqimit.

- Llahanaja - Pengon plakjen dhe ben mire per lekuren.

- Karrota - Jep energji, dhe stabilizon nivelin e kolesterolit.

- Kastraveci - Rinon muskujt dhe i jep elasticitet qelizave te lekures.

- Hudhra - ul tensionin, ndalon mpiksjen e gjakut, ben mire per zhdukjen e kancerit te stomakut dhe forcon qendrueshmerine e trupit.

RENDSIA E MADHE E PATATES

Gjithėsecili e kupton qė nė fillim se ėshtė fjala pėr domaten, qė disa popuj, pse jo edhe disa zona nė vendin tonė, e quajnė "molla e artė". Ėshtė quajtur kėshtu jo vetėm nga ngjyra e saj, por veēanėrisht pėr vlerat e saj tė mėdha ushqimore, ashtu sikurse edhe molla nė grupin e frutave. Sidomos kripėrat minerale ushqimore dhe mjaft vitamina janė tek domatja si nė shtėpinė e tyre. Ajo ēmohet shumė edhe pėr shijen e saj shumė tė pėlqyeshme, ku raporti acid-sheqer ėshtė nė ato norma qė preferohet aq shumė nga shija e njeriut. Domatja, nė sajė tė disa acideve organike (acidi tartrik dhe malik) ndihmon shumė nė tretjen e ushqimeve tė tjera qė hyjnė nė organizmin e njeriut. Ajo gjen pėrdorim tė gjerė si te tė ushqyerit e zakonshėm tė njeriut, ashtu edhe nė atė dietik. Pėr kėtė arsye ajo plot tė drejtė vlerėsohet dhe kultivohet sot nė tė gjithė botėn.

Pėrbėrja kimike e domates tregon vlerat e saj
Frutat e pjekura (sepse domatja bėn pjesė nė perimet frutore) kanė kėtė parbėrjė mesatare kimike:
Ujė …………………..87,96 %
Sheqer ………………..2,5 -5 %
Lėndė tė azotuara…...0.8-2%
Acide (citric, malik, tartri)….0,5-1%
Kripėra minerale….......0,6 - 1,2%
Lėndė yndyrore………0,2 - 0,6 %
Celulozė ………………0,8 - 1,5 %
Lėnda e thatė totale lėkundet nga 5-12 %
Kkalori pėr 1 kg domate ……..220 kkal
Vitamina tė ndryshme (vit C =15-65g/10 gr, karotinė ose provitaminė A= 2 mg/100g, vitaminė K=0,4-0,8 mg/100g.
Domatet pėrmbajnė nė sasira tė moderuara edhe vitamina tė grupit B (B1, B2, B3, B3, B4, B5, B6, etj), vitaminė P, vitaminė PP, etj.
Sipas tė dhėnave tė literaturės shkencore ushqimore, sasia e vitaminės B2 tek domatja ėshtė mesatarisht 0,045 mg pėr 100g. masė tė freskėt. Sasia e vitaminės PP ėshtė 0,47 mg pėr 100 g, ndėrsa B2 arrin deri nė 3,7 mg %. Pėrsa i pėrket vitaminės C, domatja mund tė krahasohet edhe me agrumet.
Lidhur me kripėrat minerale, nė literaturėn pėrkatėse gjendja e tyre nė frutin e domates pėr 100 gr produkt ėshtė si vijon:

Kalium ……. 275 mg
Fosfor (P)……… 26 mg
Kalēium (Ca)……11 mg
Magnezium (Mg)….10-11 mg
Natrium (Na)……..10 mg
Hekur (Fe)………..1,4 mg

Vitamina E, antisterile

Kjo substancė kimike ėshtė e njohur nė shkencė edhe me emrin “tokoferol”, qė e ka prejardhjen nga njė fjalė greke, domethėnė “tė lindėsh”. Kjo i ėshtė atribuar vitaminės E, pėr funksionimin kryesor biologjik tė saj, nė parandalimin e sterilitetit, si tek meshkujt ashtu edhe tek femrat. Kjo vitaminė ndikon nė funksionimin normal tė organeve tė shumėzimit, si tek njeriu ashtu edhe tek kafshėt. Prandaj sot ėshtė pranuar shkencėrisht se mungesa e vitaminės E nė ushqimin e pėrditshėm tė njeriut shkakton sterilitet (shterpėsi). Pėr kėtė arsye vitamina E ėshtė quajtur edhe vitamina antisterile.Funksionet e tjera jetėsore tė vitaminės E

Pėrveē sa u tha mė sipėr, vitamina E luan shumė role biologjike nė organizmin e njeriut.

Nė radhė tė parė kjo vitaminė ndikon mjaft nė frymėmarrjen e qelizave, duke ndihmuar nė funksionimin normal tė tė gjitha indeve tė organizmit, bile edhe nė njė sasi mė tė vogėl oksigjeni. Nė kėtė drejtim ajo kompenson edhe disa tė meta qė fiton organizmi me kalimin e moshės. Kėshtu p.sh. ndikon edhe nė zgjerimin e enėve tė gjakut, duke bėrė tė mundur rritjen e fluksit tė rrjedhjes sė gjakut, pėr tė cilin kanė nevojė organet, sidomos gjatė aktiviteteve tė theksuara fizike tė tyre. Vitamina E ndikon pozitivisht nė parandalimin e trombozave e mpiksjeve tė gjakut, si edhe nė uljen e disa yndyrnave nė gjak, duke mėnjanuar nė njė farė mėnyre uljen e depozitimeve aterosklerozike. E rėndėsishme ėshtė tė theksohet se vitamina E ndikon nė rritjen e HDL-sė, qė ėshtė njė faktor i rėndėsishėm i mbrojtjes sė enėve tė gjakut nga depozitimi i kolesterolit nė to.

Gjithashtu vitamina E, duke qenė njė antioksidant i fuqishėm, neutralizon radikalet e lira, qė janė shkaktarė tė shumė sėmundjeve dhe ērregullimeve nė organizėm.Vitamina E mbron nga oksidimi nė organizėm i yndyrnave, duke ndaluar prodhimin e peroksideve, qė janė shumė tė dėmshme nė funksionimin normal tė organizmit. Kėtė veprim vitamina E e kryen nė bashkėpunim me vitaminėn F.

USHQIMI DHE MENYRA E SHENDOSHE E PREGATITJES.- QE USHQIMI YNE TE JET NE PERPUTHESHMERI ME RREGULLAT E ORGANIZMIT PER TE QEN I SHENDOSHE

Duhet ditur menyren e pregatitjes dhe jetgjatsine e nji ushqimi te pregatitur.
Qdo lloj ushqimi per te qen i plote me materjet ushqyese per organizem nuk duhet te zjehet apo piqet mbi temperaturen 40 grad celsius. Mirpo meqense shumica nuk mund ta bejn nji gje te tille ateher ta ziejn ushqimin ne temperaturen minimale te mundshme per ta. Nuk esht problem aspak, sepse mund te coptosh si mishin edhe perimet dhe ti hudhesh ne tengjere ne mengjes dhe kur te ktheheni nga puna ta gjeni te zier gjellen pa qen e ngjitur per tenxhere apo derdhur, sepse vet temperatura e ult e mundeson kete. Pra kjo menyre jo vetem qe esht e shendoshe por edhe e leht sepse nuk do kujdes.
RREGULL TJETER.- Mos e nxeni, por vetem ngroheni ushqimin per se dyti aq me pak per se treti , sepse qdo nxehtsi e perseritur e kthen ushqimin ne helm dhe aq me shume i humb vlerat ushqyese qe ka. Njerzit qe perdorin ushqimin bajat dhe te nxere disa her rrojn me pak-kjo esht vertetuar ne baz te eksperimenteve me minj.
Ne lidhje me rendesine e pregatitjes se ushqimit per shendetin e njeriut do ta keni me te qarte kur te shkruaj per metoden e Ginter Ernst-sherimi i qdo semundjeje dhe permiresimi i shendetit plotesisht permes ushqimit te shendosh .
Dhe mos harroni qe te mos e teproni me ushqim-te lini vend per ajer dhe uj.
UJI- ESHT I KESHILLUESHEM TE PIHET GJAT GJITH DITES, POR JO MENJIHER PAS BUKES.

HELMIMET USHQIMORE
C'jane? Kur pacient ankon per te vjela dhe\ose heqje barku te shoqeruara me rritje te temperatures,kjo perben ate qe quhet helmim ushqimor.Nga vete emri duhet te kemi parsysh qe edhe shkaqet jane te shumellojshme(ne varesi nga ushqimi qe ka ngren i semuri).
Shenjat kryesore?
==te vjella
==heqje barku
==temperature
==dobesi
==zverdhje te lekures
==djerse
C'duhet bere? Eshte mire qe ne te tilla raste ti behet lavazh(shperlarje) te semurit duke i dhene lengje.Keto lengje duhet te jepen shpesh e nga pak.Duhet te eliminohen ushqimet e thata per 4-6 ore.

KOSI
Me sukses mund te evitoje barkeqitjen tek femijet.Bakteriet "mike" te jogurtit dhe prodhimeve te tjera te qumeshtore mund te pakesojne numrin e viruseve.

USHQIMI ESHTE GHYSMA E SHENDETIT ….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Ushqimi Dhe Shendeti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Shkencat Egzakte :: Biologji-
Kėrce tek: