Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gjergj Kastriot - Sk?nderbeu - Hero Komb?tar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: Gjergj Kastriot - Sk?nderbeu - Hero Komb?tar   Sat Apr 05, 2008 4:36 am

Gjergj Kastriot - Sk?nderbeu - Hero Komb?tar

--------------------------------------------------------------------------------

Gjergj Kastrioti - Sk?nderbeu (1405 - 17 janar 1468) sintetizon nj? epok? t? t?r? historike q? mori emrin e tij: luft?n nj?shekullore kund?r pushtimit osman (fundi i shek. XIV - fundi i shek. XV). N?n udh?heqjen e tij, lufta e shqiptar?ve u ngrit n? nj? shkall? m? t? lart? e m? t? organizuar dhe sh?noi nj? kthes? vendimtare n? zhvillimin politik t? Shqip?rise.

Gjergj Kastrioti - Sk?nderbeu ishte p?rfaq?suesi m? konsekuent dhe m? i shquar i elit?s drejtuese shqiptar? q? udh?hoqi m? vendosm?ri frontin e luft?s s? shqiptar?ve kund?r pushtuesve osman?. Ai realizoi t? parin bashkim t? shqiptar?ve, Lidhjen shqiptar? t? Lezh?s, e cila hapi rrug?n e krijimit t? shtetit t? pavarur shqiptar, themeluesi i t? cilit u b? ai vet?.

Kujdes t? ve?ant? Sk?nderbeu i kushtoi ruajtjes s? burimeve t? brendshme ekonomike, tek t? cilat u mb?shtet lufta. Duke fuqizuar mbrojtjen n? brezin kufitar, n? lindje e n? jug, ai i dha mund?si banor?ve t? viseve t? lira t? zhvillonin nj? veprimtari ekonomike deri diku normale.

Krahas mbrojtjes s? vendit, Sk?nderbeu i kushtoi v?mendje ?lirimit t? viseve t? pushtuara q? ndikoi n? formimin e m?tejsh?m t? lidhjeve m? banor?t e k?tyre viseve dhe n? forcimin e bashkimin e t? gjith? popullit shqiptar.

Aft?sit? e Sk?nderbeut si burr? shteti spikat?n edhe n? marr?dh?niet me vendet e tjera. Duke patur t? qart? s? rrezikut osman mund t?i b?hej ball? vet?m m? sukses vet?m me forca t? bashkuara, Sk?nderbeu k?rkoi parreshtur pjes?marrjen e vendeve evropiane n? luft? kund?r armikut t? p?rbashk?t.

N? kushtet e pabarazis? s? theksuar nd?rmjet forcave osmane dhe atyre shqiptare, Sk?nderbeu p?rpunoi shtrategjin? dhe taktik?n e tij luftarake, n? baz? t? s? cil?s q?ndronte mendimi se fitorja nuk mund t? varej nga numri i ushtar?ve. Ai mbante armikun n? alarm t? p?rhersh?m, i priste rrug?n e fuqizimet dhe, pasi e kishte futur n? kurth, e godiste me sulme t? fuqishme e t? befasishme.

Sk?nderbeu u shnd?rrua n? simol t? luft?s p?r liri e pavar?si. Ai mbeti nj? figur? e dashur p?r shqiptar?t edhe pas vdekjes s? tij. Kujtimi i tij mbeti gjithnj? i gjall? n?p?r k?ng?t, goj?dh?nat e tregimet e shumta popullore q? i dhan? atij tiparet e nj? figure legjendare.

Vepra dhe figura e Sk?nderbeut kishte p?rmasa dhe r?nd?si evropiane. Ai u vler?sua lart nga personalitetet e shquara evropiane t? koh?s. K?t? e d?shmon edhe fakti s? p?r Sk?nderbeun ?sht? shkruar nj? literatur? e shum?llojt?, prej qindra v?llimesh, t? botuara n? shum? gjuh?, dhe n? t? kat?r an?t e bot?s.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Gjergj Kastriot - Sk?nderbeu - Hero Komb?tar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Shkencat Shoqrore :: Histori-
Kėrce tek: