Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gramatika Pjesa Iv

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: Gramatika Pjesa Iv   Sat Apr 05, 2008 5:14 am

Gramatika

--------------------------------------------------------------------------------

Mbiemra

Mbiemra quhen fjal?t q? sh?nojn? se ?far? lloji ?sht? ose ?far? vetie ka emri (qen i zi, qen i vog?l, ushtria shqiptare, qeveria italiane). Mbiemri p?rshtatet n? num?r, gjini dhe ras? me emrin me t? cilin lidhet:

- p?rshtatje n? gjini :
mjeku i ri
mjekja e re

- p?rshtatje n? num?r :
mjek?t e rinj
mjeket e reja

- p?rshtatje n? ras? :
mjeku i ri
i mjekut t? ri
mjekun e ri
mjekja e re
e mjekes s? re
mjeken e re

Mbiemrat e shqipes ndahen n? dy grupe: mbiemra t? nyjsh?m dhe mbiemra t? panyjsh?m.
Mbiemra t? nyjsh?m jan?:
- ata q? mbarojn? me -? : i bardh?, i mir?, i gjat?;
- ata t? formuar me prapashtesat -(?)m, -sh?m, -(?t): i mes?m, i sh?ndetsh?m, i hekurt, i ftoht? etj.;
- mbiemrat e formuar nga pjesorja: i shkruar, i z?n?, i lodhur;
- disa mbiemra q? dalin me -?r : i vjet?r, i varf?r, i verb?r, i shurdh?r,

Mbiemra t? panyjsh?m jan? :
- mbiemrat e formuara nga emrat p?rgjegj?s me konversion: tiranas, shkodran, kor?ar, vlonjat;
- mbiemrat e formuar me prapashtesat -ar, -tar, -ik, -ist, -iv, -or, -tor: bankar, amtar, heroik, feminist, aktiv, verior, baritor;
- mbiemrat e formuar me prapashtesat -(?)s, -ues, -yes, nga pjesorja ose e tashmja e foljes: djeg?s, ngjit?s, vler?sues, ushqyes, rr?mbyes;
- t? gjith? mbiemrat e p?rb?r?: zem?rgjer?, zem?rgur, tekniko-shkencor, ekonomiko-shoq?ror, largpam?s, mir?b?r?s etj.
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Gramatika Pjesa Iv
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Letersia-
Kėrce tek: