Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Aroma e tr?ndafilave forcon kujtes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

Aroma e tr?ndafilave forcon kujtes Empty
MesazhTitulli: Aroma e tr?ndafilave forcon kujtes   Aroma e tr?ndafilave forcon kujtes Icon_minitimeSat Apr 05, 2008 12:31 pm

Aroma e tr?ndafilave forcon kujtes

--------------------------------------------------------------------------------

Aroma e tr?ndafilave forcon kujtes?n
Shkenc?tar?t gjerman?, pas nj? eksperimenti konkret, kan? arritur n? p?rfundimin se aroma e tr?ndafilave n? koh?n e gjumit gjall?ron dhe forcon kujtes?n e njer?zve.
N? k?t? eksperiment u aktivizuan 74 vullnetar?, t? cil?t duhej t? mbanin mend dy objekte ose letra, duke p?rmbysur letrat nj?r?n pas tjetr?s. Nd?rkaq, disa nga ?vullnetar?t? thithnin arom? tr?ndafilash.

Pastaj, shkenc?tar?t vrojtuan veprimtarin? e trurit t? tyre n? koh?n e gjumit.

Edhe gjat? gjumit shkenc?tar?t hidhnin n? af?rsi t? krevateve solucion me er? tr?ndafili. T? nes?rmen, t? eksperimentuarit u pyet?n se ?far? u kishte ngelur n? mendje nga objektet dhe letrat q? kishin par?.

Pjes?marr?sit n? eksperiment q? nuhat?n n? gjum? arom? tr?ndafili mbajt?n mend 97,2% t? letrave, nd?rsa ata q? nuk nuhat?n, kujtuan vet?m 86%.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Aroma e tr?ndafilave forcon kujtes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Psikologji-
Kėrce tek: